Článek
Po dobu svátečního listopadového víkendu budou v Regionálním muzeu v Kolíně představeny unikátní exponáty, které na pouhé dva dny obohatí výstavu „Nikdy nezapadá – Život barokního kavalíra Adolfa Vratislava ze Šternberka“. Jedná se především o barokní kopii rytířského Řádu zlatého rouna z počátku 18. století, kterou nechal zhotovit kníže Jan Adam I. z Lichtenštejna (1656–1712), někdejší držitel panství Kostelec nad Černými lesy, jako výraz úcty pro milostnou sochu Panny Marie Vranovské. Jan Adam I. byl současníkem Adolfa Vratislava ze Šternberka (1627–1703), jenž byl od roku 1687 rovněž nositelem tohoto nejvyššího vyznamenání habsburské monarchie.
Z hradu Český Šternberk bude pro tuto příležitost zapůjčen portrét Františka Damiána Josefa ze Šternberka (1676–1723), staršího syna Adolfa Vratislava. Barokní Zásmuky a panství Častolovice nám přiblíží soubor městských knih a dalších archiválií z fondů Státního okresního archivu Kolín a Státního okresního archivu Rychnov nad Kněžnou. V neposlední řadě bude v prodeji příležitostná brožura „Život barokního kavalíra Oldřicha Adolfa Vratislava ze Šternberka“, kterou vydalo Regionální muzeum ke šternberské výstavě za finanční podpory Města Kolín.
V neděli 17. listopadu v 11.00 hodin si k těmto unikátním exponátům můžete od autorů výstavy vyslechnout specializovaný výklad.
Řád založil Filip Dobrý, jako protiváhu Podvazkovému řádu
Řád založil 10. ledna 1430 burgundský vévoda Filip Dobrý, když se v Brugách oženil s princeznou Isabelou Portugalskou. Řádu se zprvu říkalo Rytířský řád ovčího rouna z Burgund, taktéž Řád belgické vlny. Známý je i jako Ordre de la toison d'or. Byl založen jako protiváha anglickému Podvazkovému řádu.
Na Habsburky přešel po vymření burgundských vévodů v roce 1477. Existují dvě habsburské větve, rakouská a španělská. Rakušané od roku 1953 uznali právo na udělování řádu jejich habsburské větvi.
Řád tvoří na zlatém řetězu zavěšená spona v podobě beránka.