Hlavní obsah

V Bohumíně vloni výrazně klesla kriminalita

17. 2. 2016, 16:51
Novinky, Lucie Balcarová

V ulicích Bohumína bylo vloni bezpečněji. Vyplývá to z policejních statistik. Pokles trestné činnosti byl výjimečný, kriminalita klesla v porovnání s rokem 2014 o pětadvacet procent, a to o rovných 150 trestných činů. Policisté jich vloni v Bohumíně evidovali 449, předloni naopak 599.

Foto: Pavel Čempěl

Bohumínští strážníci v akci při zadržení zdrogovaného řidiče.

Článek

„Meziroční pokles je výrazný, zároveň se nám podařilo zvýšit i objasněnost z 50 na 53 procent. Naše personální i materiálové podmínky přitom byly obdobné jako v minulých letech. Nezměnila se ani legislativa, která by mohla statistiky ovlivnit,“ okomentoval bezpečnostní situaci vedoucí bohumínského policejního obvodního oddělení Martin Wastl.

V celém obvodu, kam spadá kromě Bohumína také Rychvald, policie vloni evidovala 522 trestných činů, předloni jich bylo 727. V Rychvaldu se jich vloni stalo 73, předloni 128.

Nejzávažnějších násilných zločinů zaznamenali policisté vloni 41, 80 procent z nich se jim podařilo objasnit. Došlo také k devatenácti případům úmyslného ublížení na zdraví a šesti loupežím. Následovalo vyhrožování, pronásledování, vydírání či týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Policisté za rok vyšetřovali také šest mravnostních deliktů a všechny objasnili. Šlo o čtyři případy pohlavního zneužití, jedno znásilnění a jeden exhibicionismus.

Největší zastoupení ve statistikách měla standardně majetková trestná činnost – 309 skutků (objasněnost 32 procent). Převažovaly krádeže vloupáním, 129 případů, z toho nejčastěji do rodinných domů či bytů, do obchodů, restaurací či škol. Krádeží prostých policie řešila 148, mezi nimiž převažovalo odcizení věcí z aut, jízdních kol, kterých se ztratilo sedmnáct. Osm bylo také ukradených aut. Dále to byly kapesní krádeže, v bytech či jiných objektech.

Ubylo například krádeží kovů i kabelů, a to díky celoplošnému zavedení bezhotovostní platby za jejich výkup ve sběrnách. Zatímco předloni strážníci zadrželi 51 těchto zlodějů, vloni jen jedenáct. Za zatajení nálezů kovů (případy neprokázání krádeže těchto materiálů) uložili předloni strážníci 36 blokových pokut, vloni jich přitom bylo pouhých šest.

„Pokles kriminality je výrazný, a to došlo k obdobnému poklesu i předloni. Policii se tak v podstatě podařilo dostat zpět do tepláků téměř všechny amnestované. Otázkou zůstává, jestli to bylo nutné a kolik lidí coby obětí trestných činů na to doplatilo,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Během dohledu na bezpečnost silničního provozu republikoví policisté odhalili 91 řidičů (61 Bohumín, 30 Rychvald) pod vlivem alkoholu či návykových látek. Z toho 26 skutků bylo kvalifikováno jako trestný čin. Policie zadržela za volantem také 28 hříšníků, kterým soud šoférování zakázal.

V Bohumíně zaznamenala vloni policie 4471 přestupků (PČR – 1480, strážníci – 2991), převážná většina se týkala přestupků v dopravě. Hlídky je řešily především blokovou pokutou (PČR - 847, strážníci – 2367) nebo je oznamovaly příslušným správním orgánům (PČR - 363, strážníci – 624). Přestupky pejskařů například řešili strážníci vloni stokrát, velmi úspěšní byli také při odhalování tvůrců černých skládek. Odhalili jich 31 a až na tři závažnější případy, které řešila přestupková komise, museli všichni hříšníci zaplatit pokutu a odhozený odpad po sobě uklidit.

Reklama

Výběr článků