Hlavní obsah

V Bohumíně letos zdemolují další čtyři zchátralé domy

Novinky, Lucie Balcarová

Hned čtyři vybydlené domy ve vyloučených lokalitách čeká letos demolice. Město už bourací práce vysoutěžilo a zaplatí za ně 2,2 miliónu korun. K zemi jdou právě tři objekty v Revoluční ulici. Další v Drátovenské ulici přijde na řadu v následujících měsících.

Foto: Pavel Čempěl

Vybydlené domy v Revoluční ulici jdou k zemi.

Článek

„Postupujeme podle dlouhodobého plánu, co s vyloučenými lokalitami. Ve vytipovaných městských domech volné byty znovu neobsazujeme, a jakmile je dům prázdný, pustíme se buď do rekonstrukce, a tam, kde není vhodná, přichází na řadu demolice. Za posledních deset let jsme tak v pěti problémových lokalitách odstranili dohromady 18 vybydlených domů a tři naopak zrekonstruovali. Postupně tak ghetta z mapy Bohumína mizí, ale je to složitý a pomalý běh na velmi dlouhou trať,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že demolice jsou jedním ze způsobů, jak město se sociálně nepřizpůsobivými bojuje.

Bourání za 1,2 miliónu korun odstartovalo právě v Revoluční ulici nedaleko areálu Faja. Nenechavci se ovšem do rozebrání zdejších tří objektů pustili mnohem dříve. Z domů zůstaly jen holé zdi, jsou bez střech, oken i dveří. Demolice tak byla jediným řešením.

Uvolněné pozemky chce radnice prodat zdejším průmyslovým podnikům, s nimiž sousedí. „Demoliční četa musela odklidit spoustu odpadu, který v domě zanechali bezdomovci a další individua. Černé skládky se odklízely i z přilehlých pozemků. Dnes se začalo se samotným bouráním,“ uvedla Eva Mrázková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Demolice za jeden milión korun čeká v tomto roce také na vybydlený dům v Drátovenské ulici v Pudlově pod zdejším mostem. Město už vysoutěžilo jejího realizátora a před několika dny navíc získalo i dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj, které uhradí 80 procent uznatelných nákladů, tzn. přibližně 800 tisíc korun.

V pořadí už čtvrtá demolice domu v této lokalitě tak bude dalším krokem, jak místo zbavit nálepky ghetta. Místo něj pak město vysází stromy a nainstaluje několik dětských houpaček pro obyvatele sousedního domu, který vloni prošel rekonstrukcí na sociální bydlení. Vzniklo v něm dvaadvacet bytů, nová kotelna s ústředním topením, rozvody, toalety se sprchovými kouty, kanalizace. Objekt dostal nová okna, vstupní dveře i nový přístupový chodník. Část bytů město pronajalo Armádě spásy, s níž úzce spolupracuje na projektu Prevence bezdomovectví, a dává tak lidem šanci bydlet v městském bytě pod dohledem. Do opravy objektu šlo osm miliónů.

Demolici domu i zde už neoficiálně zahájili vandalové a zloději podobně jako u předchozích zbouraných objektů. Nepomohlo ani jeho opakované zabezpečování. Dveře lapkové vybourali a odnesli i se zárubněmi. Postupně vyplenili i vnitřek domu. Vytloukli okna, vytrhali podlahy, umyvadla, kabely a trubky ze zdí. Dokonce v některých stěnách vybourali až metrové otvory.

„Krádežemi sice prakticky žádná škoda nevzniká, protože vše přijde zbourat, ale všichni si oddechnou, až se také do tohoto domu pustí oficiální demoliční firma a srovná jej těžkou technikou se zemí. V tuto chvíli už celé akci brání pouze přeložka elektřiny, kterou musí provést ČEZ,“ doplnil bohumínský místostarosta Lumír Macura.

Související témata:

Výběr článků

Načítám