Hlavní obsah

Učitelka matematiky vymyslela komunikační hru a slaví s ní úspěch

4. 10. 2016, 10:50 • Aktualizováno 4. 10. 2016, 13:22
Novinky, Eva Jarošová

Nová rodinná komunikační hra s neobvyklým jménem SAMAJA míří do prvních rodin. Slavnostní křest se uskutečnil v pondělí 3. října v Mladé Boleslavi. Za hrou přitom nestojí žádná velká firma, ale učitelka matematiky a občanské výchovy, která chtěla odpovědi na otázky od svých tří synů.

Foto: Eva Jarošová

Lucie Beranová, autorka hry SAMAJA

Článek

Když získávala klasické odpovědi: nic, dobrý, v pohodě, přemýšlela, jak to udělat jinak, aby se dozvěděla trochu víc. Výsledkem je tato společenská hra.

„Jednoho dne jsem na to z ničeho nic přišla: Dávám jim nudné otázky a ještě ke všemu v nevhodnou dobu! Tak jsem začala vymýšlet, kreslit, stříhat, lepit, psát, tisknout, až se mi to podařilo. Držela jsem v ruce prototyp své vlastní jedinečné hry,“ přiblížila Lucie Beranová z Mnichova Hradiště, autorka hry SAMAJA. 

Když měla koncept, stačilo už „jen“ sehnat peníze na to, aby se hra dostala k lidem. Cílem bylo hru vydat ve velkém nákladu, distribuovat ji do kamenných prodejen (hračkáren, papírnictví a knihkupectví), dále ji nabídnout e-shopům, které jsou zaměřeny na hračky a pomůcky pro rozvoj osobnosti dětí. Lucie Beranová se rozhodla vyzkoušet crowdfunding – tedy hromadné financování. Svůj projekt zveřejnila na Hithit.com, popsala, jaké má cíle a proč potřebuje peníze, a povedlo se jí peníze vybrat od 214 přispěvatelů.

Pracovní verzi hry už má otestovanou. Ještě než začala shánět peníze, rozdala ji mezi své známé a přátele, aby viděla, jak na ni budou reagovat. A právě pozitivní ohlasy ji přesvědčily o tom, že má cenu napnout síly a udělat vše pro to, aby hru mohla vydat.

„Jsou nadšeni z toho, jak se děti náhle rozpovídají a jaký to má pozitivní dopad na atmosféru v rodině. Hru je možno hrát zas a znovu, na otázky existuje neomezené množství odpovědí, žádná není špatná ani správná, a při každém hraní nejspíš uslyšíte něco nového,“ vysvětlila Lucie Beranová.  

SAMAJA je hra s jednoduchými pravidly, která obsahuje netradiční otázky inspirované životem. Hráči se tak nenásilným způsobem učí přemýšlet o svých pocitech, popsat je a zároveň věnovat pozornost ostatním lidem a vyslechnout je. Hravým způsobem přispívá k otevřené komunikaci (nejen) v rodině a lepšímu porozumění mezi světem dětí a dospělých nebo ostatních spoluhráčů.

„Nikdy jsem žádnému svému nápadu nevěřila víc než této hře. Má podle mě obrovský potenciál a může lidem přinést něco, co jim doposud chybělo,“ doufá Lucie Beranová.

Reklama

Související témata:

Výběr článků