Hlavní obsah

Třebíč: od monumentální baziliky po neméně velký hřbitov

Novinky, Vratislav Konečný

Seděl jsem na terase hotelu Zlatý kříž a pozoroval ruch na Karlově náměstí a západ slunce za bazilikou svatého Prokopa. Ač vlahý večer, pozorná obsluha restaurace mi přinesla deku, kdyby náhodou zavál vítr. Nezavál. Na památky zapsané jako kulturní dědictví UNESCO se pozvolna spouštěla tma.

Foto: Vratislav Konečný
Článek

Téměř 40tisícová Třebíč je konglomerátem všemožných slohů, nejvíc z éry posledního půlstoletí. Hlavně z éry socialismu je to dost velká rána pro oko. Na listinu kulturního dědictví UNESCO se v roce 2003 dostalo město dvěma lokalitami. Obě se nacházejí ve čtvrti Zámostí.

Bazilika má mimořádnou architektonickou hodnotu, románský sloh tu plynule přechází v gotiku, aniž by byl potlačen, je to patrné zejména ve velkolepé kryptě pod hlavní lodí. Apsida je ale až na drobné detaily ještě zcela románská.

Byl jsem jediným návštěvníkem kostela, takže jsem si mohl plně vychutnat prohlídku. Ke stavbě použili hrubozrnnou šedou žulu, tím vyniká její mohutnost. Nejprve tu stála kaple svatého Benedikta, asi od roku 1104, poté byla rozšířena na kostel, jako součást benediktinského kláštera. Patrociniem bylo Nanebevzetí Panny Marie, přesvěcení na svatoprokopskou tradici přišlo až o několik set let později. Klášter bohatl, později jej přeměnili na pevnost a klášterní hrad. Ten se pak následně rozplynul v objektu zámku, kde sídlí městské muzeum, nyní v rekonstrukci.

Mimo Stát Izrael unikum

Část rozsáhlého židovského města, s křivolakými uličkami, úzkými  klenutými průchody, původními domy i modlitebnami, které se podařilo zachovat, je jedinou židovskou památkou zapsanou na UNESCO mimo Izrael. Rabinát, radnice, nemocnice ale jsou v rukou soukromníků, předělané podle jejich potřeb.

Nad židovským městem na svahu mírného kopce se rozkládá jeden z největších židovských hřbitovů, asi se 3000 náhrobky. Většina tu stojí zapuštěny do země prastaré kameny, nad nimi bohaté leštěné, mramorové i žulové náhrobky místní honorace z přelomu a počátku minulého století.  

Náměstí velké téměř jako Václavák

Od židovského hřbitova vede hezká procházka po hřebeni nad řekou až k bývalé Kruhové baště, části nezachovaného městského opevnění. Odtud máte město jako na dlani. Nedaleko městského centra najdete kapucínský klášter, za kostelem svatého Martina z Tours, jehož součástí je i vyhlídková věž, stojí pravoslavný kostel. Nad městem, na místě zvaném Kancibork, stojí bývalý větrný mlýn sloužící koželuhům pro úpravu třísla. Nádherný je nárožní renesanční Malovaný dům na Karlově náměstí s informačním centrem a galerií.

Náměstí je nepatrně menší než pražské Václavské, měří asi 22 tisíc metrů čtverečních. Dříve tu stály tři kašny, nyní mu vévodí socha Cyrila a Metuda, jak se na Moravě Metodějovi říká. Za návštěvu rozhodně stojí původní říční lázně Polanka, ležící na řece Jihlavě. Ač se to nezdá, než to vše obejdete, zabere to celé odpoledne. Večer zase můžete pozorovat terasy cvrkot na náměstí a kochat se západem slunce za bazilikou.

Cíle v okolí: zámek Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou, Dalešice, v pivovaře točili Postřižiny.

Výběr článků

Načítám