Hlavní obsah

Syn týral svou sedmdesátiletou matku

7. 3. 2014, 13:20
Novinky, Vratislav Konečný

Policisté z Kutnohorska od roku 2010 do současné doby vyšetřovali devět případů násilí na seniorech, ten poslední se stal v lednu letošního roku.

Foto: Vratislav Konečný

Ilustrační foto

Článek

V Čáslavi devětatřicetiletý muž týral svou sedmdesátiletou matku. Během měsíce ledna ji její syn nejprve týral psychicky, což později vyústilo až k fyzickému napadení. Žena utrpěla mnohačetná poranění a byla nucena vyhledat lékařskou pomoc. Jednání jejího syna v ní vzbudilo důvodnou obavu o její život a zdraví. 

„Lékaři věc oznámili policistům, kteří začali ihned konat a učinili patřičná opatření,” informovala mluvčí Policie ČR Kutná Hora Vendulka Marečková.

Případ byl kvalifikován jako trestný čin nebezpečné vyhrožování. Podezřelému muži hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody na jeden až tři roky.

Co je násilí na seniorech:

Jedná se o donucovací chování užívané jednou osobou k ovládání jiné nebo jiných osob. Může mít rozmanité podoby: hrubé nadávky, stálé kritizování, ponižující urážky, zesměšňování, podrývání sebedůvěry, omezování osobní svobody, ekonomické vydírání, vyhrožováním tělesným ublížením až po přímé tělesné ubližování.

Charakteristickým rysem je jeho opakování, dlouhodobost a téměř každodenní přítomnost. Odehrává se v domácím prostředí i v ústavech. Někdy probíhá tak nenápadně, že si ho ani blízké okolí seniora nemusí povšimnout.  Pachateli jsou nejčastěji blízcí příbuzní, popřípadě osoby, s nimiž jedinec žije ve společné domácnosti.

Násilí jsou vystaveni zejména slabší, závislí a znevýhodnění jedinci. Starý člověk si velmi nerad a stěží přizná, že mu ubližuje člen jeho vlastní rodiny. Oběti mají navíc pocit, že jsou za jednání agresora nějakým způsobem zodpovědné, a že si ho ve své podstatě „zasloužily“.

Při snaze řešit tyto případy je nezbytná všímavost lidí z okolí jednice, a také například zdravotníků, lékařů či jiných lidí, kteří se seniorem přicházejí do styku (pečovatelé, asistenti).

Některé důležité telefonní kontakty:

Policie ČR 158 

Lékařská pohotovost 155 

Tísňové volání 112

Život 90  800 157 157 

Reklama

Výběr článků