Hlavní obsah

Světový den boje proti rakovině připomene význam prevence a samovyšetření

Novinky, Kateřina Martykánová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čtvrtý únorový den je už od roku 2000 vyhrazen Světovému dni boje proti rakovině.Jeho cílem je upozornit na důležitost preventivních prohlídek a včasného zjištění onkologického problému. Mezi projekty, které se zaměřují na tuto problematiku, patří Ruce na prsa a Průvodci onemocněním Dialogu Jessenius

Foto: Dialog Jessenius o.p.s.
Článek

Každých osm minut přibude v ČR jeden onkologický pacient. Za rok je jich tak více než 77 tisíc. A 27 tisíc jich s diagnózou nádorového onemocnění ročně zemře 

„S prodlužující se délkou života paradoxně narůstá i pravděpodobnost, že nás postihne zhoubný nádor. Zhruba každý třetí obyvatel ČR tak v průběhu svého života onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře,“ uvedla Doc. Petra Tesařová, onkoložka a spoluzakladatelka Dialogu Jessenius.

Právě tato organizace se snaží neúprosná statistická data zvrátit pomocí projektů, které sází na preventivní vyšetření a včasné odhalení počínajícího nádoru. Těmi nejčastějšími jsou u mužů rakovina prostaty, plic a tlustého střeva, u žen pak rakovina prsu a pohlavních orgánů. Proto se i projekty Dialogu Jessenius soustřeďují na tyto diagnózy.

K nim natočil sérii edukačních filmů Průvodci onemocněním. K dispozici jsou zdarma na stejnojmenných webových stránkách www.pruvodceonemocnenim.cz.

„Filmy mají pomáhat pacientům a jejich rodinám provést je onemocněním a přinést dostatek informací, tak aby mohli léčení, co nejlépe zvládnout,“ říká o projektu Doc. Tesařová a dodává: „A že naše snažení v této oblasti má skutečně smysl, dokládají i čísla. Jen v roce 2015 jsme rozdali přes 4000 kusů DVD a zaznamenali celkem 83 000 zhlédnutí jednotlivých videí na internetu.“ 

Další důležitou aktivitou je kampaň Ruce na prsa. Ta se zaměřuje na výuku samovyšetření prsou, což se za dobu jejího fungování podařilo u sedmi tisíc žen a dokonce i několika mužů v celé České republice.

„Jen v roce 2015 bylo možné vyzkoušet si samovyšetření na speciálním prsním fantomu v průměru každý třetí den, protože naše proškolené sestry s ním byly na cestách na některém z 22 míst v ČR 137 dní z roku,” uvádí ředitelka Dialogu Jessenius Michaela Tůmová.

Pro ženy, které neměly možnost si vyzkoušet samovyšetření přímo v terénu, může být návodem vtipné instruktážní video na stránkách www.rucenaprsa.cz nebo třeba speciální aplikace pro mobilní telefony, která připomene správný čas pro pravidelné samovyšetření a je k dispozici zdarma.

Díky masivní osvětě a preventivním programům jako jsou tyto, se daří v časném stádiu zachytit až 85 procent zhoubných nádorů kůže, 77 procent zhoubných nádorů prsu a 70 procent zhoubných nádorů prostaty a mírně klesá i úmrtnost onkologických pacientů. O další rozšíření informací mezi veřejnost bude usilovat osvěta spojená právě se Světovým dnem boje proti rakovině 4. února. 

DIALOG JESSENIUS o.p.s. vznikla v roce 2009 s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních, jejich průběhu a léčbě a tím zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty i mezi pacienty a rodinnými příslušníky.

K hlavním projektům patří publikace edukativních DVD pod názvem Průvodci onemocněním, která mají pomoci pacientům s onkologickým onemocněním. Kampaň Ruce na prsa se zaměřuje na osvětu, prevenci a motivaci veřejnosti k zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám