Hlavní obsah

Stopem na Gibraltar a zpět. Kdo se vrátí do Prahy nejrychleji?

15. 5. 2014, 18:30
Novinky, Pavel Zíka

V červnu se uskuteční 1. ročník Mistrovství ČR v autostopu na trase Praha - Gibraltar - Praha. 12 dvojic, které budou vybaveny GPS lokátory, se vydá na 6000 km dlouhou trasu. Nepojede se jen na čas, ale o konečném vítězi rozhodnou i návštěvníci webu závodu, kteří budou moci o vítězi hlasovat.

Foto: Pavel Zíka

Při příchodu na Gibraltar se musí přejít vzletová dráha místního letiště

Článek

Závod bude vzpomínkou na velkého českého stopaře a autora knih Autostopem kolem světa Jirku Svobodu. Jirka projel doslova celý svět a po návratu z emigrace prodával své knihy na Václavském náměstí. Zemřel nešťastně při své cestě na česko-německém pomezí v lednu 2008.

Start závodu bude na pražské Letné 16. června ráno. První dvojice je očekávána v Praze za přibližně týden, poslední do 14 dní. Závodní dvojice jsou již vybrány a převážně se jedná o páry, ale pojede i otec s dcerou nebo dvě děvčata. V každé dvojici je minimálně jeden, který má se stopováním dlouholeté zkušenosti.

Principem závodu není jen jízda na čas, tedy kdo se dostane do Prahy jako první. To je jen třetina hodnocení. Druhým kritériem bude příběh dané dvojice. Posádky budou vkládat na speciální webovou stránku své fotky, videa a postřehy z cest. Ty se online zveřejní a široké publikum bude posílat své hlasy pro oblíbenou posádku.

Zbývající body do konečného hodnocení bude mít odborná porota, složená ze zkušených cestovatelů. Ta bude moci ocenit mimořádné počiny stopařů.

Všechny dvojice budou vybaveny GPS lokátory, takže bude online vidět, kde se právě nacházejí. Cestou budou muset splnit 5 úkolů, což je přinutí sjet z dálnice a dostat se do kontaktu s místními obyvateli. Jedním z úkolů je např. fotka před prvoligovým stadionem, dalším seznámení se starostou nějaké obce či města.

Na Gibraltaru budou mít závodníci povinnou 24 hodinovou přestávku na prohlídku a nabrání sil k cestě domů. Nejede se jen o titul nejlepšího českého stopaře, ale prvních 5 posádek si mezi sebou rozdělí 100 000 Kč ve formě poukázek na letenky.

Již nyní je možné poznat jednotlivé dvojice na facebooku na stránce Mistrovství ČR v autostopu a v nejbližší době bude zprovozněn i web závodu na www.jedu.cz/stop.

Reklama

Související témata:

Výběr článků