Hlavní obsah

Špála, Čapek, Filla i Kupka zdobí zlínskou galerii, na podzim díla půjdou do dražby

Novinky, Michaela Mitáčková

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Vernisáží začala v úterý 23. září výstava nazvaná Špála, Čapek, Filla, Kupka… Velmi vzácná umělecká díla poutavé provenience jsou k vidění v Grafickém kabinetu Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Návštěvníci si mohou obrazy prohlédnout ve 2. podlaží budovy 14 továrního areálu do 2. listopadu.

Foto: Michaela Mitáčková

Zleva: Vladimir Lekeš a ředitel galerie Václav Mílek.

Článek

Významná část exponátů pochází ze sbírky spisovatele Karla Čapka a jeho ženy Olgy Scheinpflugové, další neméně cenný soubor z pozůstalosti malíře Emila Filly. Výraznými pracemi, rovněž získanými od soukromých majitelů, je v rámci přehlídky zastoupen i malíř František Kupka.

Tuto komorní prezentaci tvorby klasiků českého umění první poloviny 20. století doprovází projekce dokumentu Život a doba spisovatele Karla Čapka, jenž vznikl v roce 2007 v produkci Památníku Karla Čapka sídlícího ve Strži u Staré Huti.

Výstavní projekt v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně se koná ve spolupráci s galerií Adolf Loos Apartment and Gallery, která obrazy zapůjčila a na podzim připravuje jejich aukci.

„Ta se uskuteční 23. listopadu v pražském Mánesu,“ řekl pražský galerista a jednatel aukční společnosti Vladimír Lekeš s tím, že dražit se budou všechna vystavená díla. Široké veřejnosti je tak dána jedinečná příležitost spatřit tato hodnotná díla dříve, než se opětovně skryjí v soukromých sbírkách.

K nejcennějším vystaveným dílům ze sbírky Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové náleží olejomalba Václava Špály z roku 1922 s názvem Harlekýn a kolombína. Obraz dlouhý čas zdobil Čapkův byt a visel v jeho vile na pražských Vinohradech v místnosti pátečníků, kde se od poloviny 20. let scházely přední kulturní a politické osobnosti předválečného Československa. Připomeňme z nich vedle zmiňovaných bratří Čapků především T. G. Masaryka, E. Beneše, F. Peroutku, K. Poláčka či V. Vančuru.

„Harlekýn a kolombína je Špálovým osobitým dílem, jež se vyznačuje geometrizací tvarové složky a souzvukem tří barev – červené, modré a bílé. Ze stejné sbírky je zapůjčen i linoryt Václava Špály, kvaš Josefa Lady a dva pastely Josefa Čapka nazvané Děti a holubi (1929–1935) a Děti mezi stromy (1934–1935),“ řekla kurátorka Pavlína Pyšná s tím, že u všech děl je již známa vyvolávací cena.

Kresby Josefa Čapka souvisí s obsáhlým cyklem pastelů Na dětský motiv, který proslavili básníci František Hrubín a Jan Skácel, když k vybraným listům připsali verše a publikovali je jako obrázkové dětské knížky.

Důležitá část výstavy je věnována českému malíři a sochaři Emilu Fillovi. Prezentovaná díla Salome z roku 1910, Zátiší se sklenicí z roku 1914, Hlavu z roku 1933 a Zápasy z roku 1939 pochází přímo z autorovy pozůstalosti. Zátiší se sklenicí, jež se řadí do vysoce ceněného holandského tvůrčího období Emila Filly, se nejednou stalo podstatnou součástí výstavních přehlídek českého kubismu doma i v zahraničí.

V kontextu stávající expozice je svou tvorbou zastoupen i světoznámý malíř a grafik František Kupka, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Vedle olejomalby Kůň ve stáji (kolem 1905) pozornost upoutá zejména vzácný akvarel Příběh o pestících a tyčinkách (1919–1920), náležející k organickému cyklu obrazů neobyčejně živé barevnosti a tvarového bohatství. 

Výstava ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU potrvá do 2. listopadu, otevřena je denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám