Hlavní obsah

Součástí pietní akce Světlo pro Kryla bude polský dokumentární film Bratříček Karel

11. 11. 2016, 18:23
Novinky, Robert Rohál

Tradiční pietní vzpomínková akce Světlo pro Kryla, která je spojená s výročím sametové revoluce, proběhne ve čtvrtek 17. listopadu v Expozici Karla Kryla v Kroměříži. Letos je na programu dokument Bratříček Karel.

Foto: archiv Expozice Karla Kryla Kroměříž

Básník a písničkář Karel Kryl (1944 - 1994).

Článek

Celý den bude vstup do expozice (která sídlí v domě zvaném Starý pivovar v centru města) zdarma, přičemž se stalo už tradicí, že si návštěvníci s sebou berou nejen kytary, ale i svíčky. Mohou tak uctít památku 17. listopadu a připomenout si historické chvíle vztahující se k tomuto dni – zapálením svíčky a také připomenutím památky Karla Kryla zpěvem jeho písní.

V 18 hodin se pak dočkají o patro výše (v sále nad expozicí) projekce polského dokumentu režisérky Krystyny Krauze. Snímek ukazuje  tragické osudy legendy dvou československých revolucí – 1968 a 1989. Dokument přibližuje spoustu neznámých událostí ze života Karla Kryla a představí zajímavé archivy, které zatím nebyly širší veřejnosti známy. Jak známo, jeho texty písní jsou dodnes aktuální – byl vizionář, předvídal budoucnost, ale zároveň výborně reflektoval současnost.

Co bylo tak přitažlivého na „malém zpěvákovi s velkým hlasem“, že více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho písničky a čtou jeho poezii? Jaké je místo umělce v tragických dějinách vlasti? Může jednotlivec ovlivnit chod dějin? Jaký vliv na psychiku tvůrce mají jeho traumatické zážitky z dětství? Byl Kryl obětí dějin svého národa? Milovaly ho davy, ale umíral opuštěný a zatrpklý – protože nikdy nedělal kompromisy. Tyto a další otázky se rozhodla položit autorka filmu Krystyna Krauze.

Celovečerní dokumentární film o významné postavě českého barda na pozadí evropských dějin 20. století vznikl v česko-polské koprodukci. Kromě českých známých a příbuzných (Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý, Karel Jadrný, Friedrich Taussig a další) vyprávějí o svých setkáních s Krylem také Poláci - Agnieszka Holland, Andrzej Zajączkowski, Alfred Znamierowski, písničkářka Antonina Krzysztoń a zpěváci Jacek Kleyff a Michał Tarkowski.

Tradiční akci připravil Dům kultury v Kroměříži ve spolupráci s Městem Kroměříž.

Reklama

Související témata:

Výběr článků