Hlavní obsah

Slovácké divadlo připravuje slavný Přelet nad kukaččím hnízdem

6. 9. 2019, 8:25
Novinky, Blanka Šmejdovcová

Hru Dalea Wassermana Přelet nad kukaččím hnízdem začalo tento týden připravovat Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Kultovní zápas o lidskou svobodu a důstojnost a brilantní analýzu manipulace přivede na uherskohradišťské jeviště režisér Igor Stránský.

Foto: Marek Malůšek

Režisér Igor Stránský na zahajovací zkoušce v Uherském Hradišti.

Článek

„Dramatizace je velmi moderní a akční a stojí za to, abychom ji dělali. Není to hra o bláznech a psychiatrii, ale o systému a jeho zneužití jedincem a návratu ducha lidem, kterým byl odebrán,” uvedl Igor Stránský na zahajovací zkoušce.

Igora Stránského zajímají ve hře tři motivy – vnitřní svoboda je nezcizitelná, diktatura moci a téma člověka, který těžko hledá slova, má-li co opravdového říct. Režisér rovněž podotýká, že by se rád vyhnul srovnávání inscenace se slavným filmem Miloše Formana.

„Zcela záměrně se vyhýbám srovnání s geniálním filmem Miloše Formana. Pro moji práci je rozhodující román Kena Keseyho, respektive jeho dramatizace Dalem Wassermanem. Zde se už Forman značně vzdaluje. Chtěl bych, aby byl divák naší inscenací a jejím výkladem natolik zaujatý, že by neměl čas na jakoukoliv konfrontaci s filmem,” dodal Stránský.

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Dílo proslavila především dnes již kultovní filmová adaptace Miloše Formana z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

Děj se odehrává v psychiatrické léčebně, do které přichází profesionální karetní hráč Randle Patrick McMurphy, který má soudem nařízenou léčbu. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Mildred Ratchedové, která v součinnosti s vedoucím lékařem svému oddělení vládne pevnou rukou. Randall chce apatické muže probudit k životu a vlít jim do žil trochu života, který on sám dokáže naplno užívat.

„Divadelní hra využívá motivů, jež slavná filmová adaptace Miloše Formana opomíjela: významněji se navrací především k indiánskému Náčelníku Bromdenovi. Ten ve svých schizofrenických vizích přesně pojmenovává podstatu nelidského systému, který na oddělení vytvořila sestra Ratchedová,” doplnila dramaturgyně inscenace Markéta Špetíková.

V hlavních rolích se představí Pavlína Hejcmanová jako sestra Ratchedová a Tomáš Šulaj jako Randle Patrick McMurphy. Postavu náčelníka Bromdena svěřil režisér Igor Stránský Jiřímu Hejcmanovi.

Autorkou kostýmů je Marie Jirásková, hudbu složil Martin Štědroň a výpravu vytvořil Jaroslav Milfajt. Pohybové spolupráce se ujme Igor Dostálek a divadelníci budou mít rovněž odbornou poradkyni, uherskohradišťskou psychiatričku MUDr. Soňu Hronovou.

Premiéra se uskuteční 9. listopadu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků