Hlavní obsah

Šest medailí pro kanoisty Jiskry Týn na dlouhých tratích

7. 10. 2015, 14:33
Novinky, Lenka Pokorná

Mistrovství České republiky v kanoistickém maratónu a Český pohár mládeže na dlouhých tratích, které se v sobotu 3. a v neděli 4. října konaly za podpory Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ v Týně nad Vltavou, udělaly definitivní tečku za letošním seriálem tuzemských kanoistických soutěží.

Foto: Lenka Pokorná

Mistrovství České republiky v kanoistickém maratónu a Český pohár mládeže na dlouhých tratích v Týně nad Vltavou.

Článek

Pořádající vltavotýnské Jiskře vynesly poslední závody sezóny celkem šest cenných kovů.

O medaile se o víkendu v Týně utkaly přibližně čtyři stovky závodníků z pětatřiceti oddílů z celé České republiky. Domácí kanoisté měli své zástupce téměř ve všech věkových kategoriích, od benjamínků až po veterány.

„Z hlediska medailových umístění byly letošní závody zase o něco lepší, než loňské, kdy jsme získali dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Letos to byly dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile,“ shrnula výsledky předsedkyně Kanoistického klubu Jiskra Týn nad Vltavou Petra Černá.

I přes říjnový termín proběhla větší část závodního programu za příznivého slunečného počasí. Pouze v neděli dopoledne část závodiště zahalila mlha. „Letošní mistrovství se podařilo uspořádat na vysoké organizační i sportovní úrovni. Dík za to patří vedle rodičů závodníků a dalších dobrovolníků především Jaderné elektrárně Temelín skupiny ČEZ a městu Týn nad Vltavou,“ konstatovala Černá.

Mistrem republiky v kategorii C1 muži se na řece Vltavě v domácím prostředí stal Jan Dlouhý a završil tak svou, na reprezentační úspěchy, bohatou závodní sezónu. Letos totiž stihl vyjet sedmé místo v U23 na Mistrovství světa v maratónu v Maďarsku na C1 a sedmé místo na Mistrovství Evropy v maratónu ve Slovinsku na C1.

„Letošní dobré výsledky potvrdili a vylepšili také další kanoisté v kategoriích C1 a C2. Tato disciplína byla v minulosti naší nejúspěšnější,“ uvedla Černá a připomněla zisk zlaté medaile Jana Luňáčka na Mistrovství světa v Týně nad Vltavou v roce 2008 a o rok pozdější titul juniorského mistra světa Vojtěcha Dlouhého

Jejich následovníky jsou nyní Jan Dolejší s Vojtěchem Nováčkem. Nováček získal hned dva cenné kovy, když nejdříve dojel na třetím místě v závodě C1 žáků na 5 kilometrů a následně přidal se svým oddílovým kolegou Štěpánem Študlarem ještě druhé místo v závodě C2 žáků. Dolejší, který je letos nováčkem dorostenecké kategorie, skončil na C1 sice šestý, ale už v neděli v C2 si s kolegou Filipem Jandou z Klubu vodních sportů Praha dojel pro bronzovou medaili.    

Vynikající výsledky zaznamenala domácí děvčata, jež prakticky zcela ovládla maratónský závod žen v K2 na 17 kilometrů. „Posádka Marie Dvořáková (TYN) s Lucií Záhorovou (Modřany Praha) se po defektu vedoucí posádky dostala do vedení, které udržela až do cíle a získala titul mistryň republiky. Ve stejném závodu na posledním přeběhu zabojovala také další týnská posádka sester Stehlíkových, Emy a Kateřiny, když se jim podařilo předběhnout soupeřky a dojet tak na druhém místě. V jejich závodní kariéře to je zatím jejich největší sportovní úspěch,“ okomentovala triumf domácích předsedkyně vltavotýnského klubu.

Kanoistický klub Jiskra disponuje unikátním přírodním závodištěm Valcha, které vede centrem města na Vltavě mezi dvěma mosty a dominuje mu cílová/startovní věž, která je jednou ze tří v ČR.

Reklama

Výběr článků