Hlavní obsah

S vysokohorskou turistikou se dá začít v každém věku, říká cestovatel Leoš Bařina

22. 10. 2017, 16:11
Novinky, Jitka Sobotková

Městská knihovna Mikulov pořádá v pátek 27. října od 18 hodin přednášku s cestovatelem Leošem Bařinou, který se ve svých čtyřiceti letech rozhodl zdolat nejvyšší vrcholy evropských států.

Foto: Jitka Sobotková
Článek

Jeho cestopisná přednáška o vysokohorské turistice nese i proto záměrně podtitul Začít se dá v každém věku. „Chci lidem říct, že i my z jihu, kde hory nejsou, se můžeme osmělit a zdolat i ty nejvyšší vrcholy,“ říká Leoš Bařina, propagátor vysokohorské turistiky.

A jak se on sám před třemi lety k amatérské vysokohorské turistice dostal?  „Jednoho dne jsem se vzbudil a šel jsem na Lysou horu, na nejvyšší horu Beskyd,“ vzpomíná Bařina. O svých cestách a zdolaných vrcholech, mimo jiné Grossglockneru, Mont Blancu, Triglavu či Gerlachovském štítu, píše na internetu na stránkách www.horydoly.cz jako Leoš Bagošek Bařina.

Jeho splněným snem bylo zdolání nejvyššího vrcholu Evropy, hory Elbrus. Tato nejvyšší hora Kavkazu a Ruska s výškou 5642 metrů nad mořem se nachází na rozhraní Asie a Evropy a podle některých názorů se právě nachází ještě v Evropě, což by z něho činilo nejvyšší evropskou horu. Leoš Bařina tento vrchol pokořil 7. 7. 2017 a více o něm píše také na www.treking.cz/treky/elbrus-splneny-sen.

A nejenom o tomto výstupu bude na přednášce v mikulovské knihovně mluvit. „Rád se podělím s veřejností o příběh obyčejného člověka, který začal lézt nejvyšší vrcholy Evropy, tak i o projekt, který má dlouhodobý časový horizont. Chci nadchnout i další lidi, předat jim své zkušenosti a možná se vytvoří i skupinka podobně nadšených milovníků hor, kteří budou vyrážet na vysokohorské túry přímo z Mikulova nebo z blízkého okolí,“ dodal Leoš Bařina.

Reklama

Výběr článků