Hlavní obsah

Rekonstrukce ostravského náměstí Dr. Edvarda Beneše potrvá až do příštího roku

6. 12. 2016, 15:49
Novinky, Josef Zajíc

Na náměstí Dr. E. Beneše, které bezprostředně sousedí s Úřadem městské obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, probíhá rekonstrukce, která se týká kašny a prostoru náměstí.

Foto: Josef Zajíc

Ostrava 6.12.2016 Rekonstrukce Náměstí E. Beneše v Městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Chodník si lidé vyšlapali sami. Pohled do Zámecké ulice.

Článek

Náměstí Dr. E. Beneše v Moravské Ostravě a Přívozu sousedí s bývalým obchodním domem Ostravica - Textilia. Zaplňuje proluku po bývalém Německém domě, který byl na tomto místě slavnostně otevřen 2. června 1895. V roce 1945 byl při bombardování částečně zničen a v období let 1945 - 1946 zlikvidován.

Na jeho místě mezi Nádražní ulicí a hotelem Imperial bylo v roce 1965 instalováno sousoší tří horníků pod názvem Památník revolučních bojů od ostravského sochaře Vladislava Gajdy.

Jednou z důvodů rekonstrukce byl cirkulační únik vody z mísy kašny. Tato závada si vynutila demontáž žulového obkladu izolace mísy kašny. Opravu v hodnotě 572 786 korun včetně DPH provádí společnost SATES MORAVA, spol. s. r. o.

Kromě kompletně opravené kašny bude repasována bronzová plastika kašny, jíž přibude osvětlení. Kašna se tak stane důstojnou dominantou prostoru před radnicí Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. A nepůjde o jedinou změnu.

„V roce 2017 plánujeme dokončení rekonstrukce celé plochy náměstí, kde byly poslední úpravy provedeny před dvaceti lety. Bohužel rekonstrukce tehdy nebyla provedena příliš šťastně. Vzhledem k tomu, že prostor využívá pro svá vozidla ČNB a také radnice, dochází k neustálému lámání nevhodné dlažby,” konstatoval místostarosta Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka.

„Projekt v hodnotě 3,5 miliónu korun počítá s položením nové trojbarevné dlažby shodné s dlážděním Masarykova náměstí a přilehlých ulic. Dlažba o tlouštce 6 - 8 cm, namísto původních 4 cm, umožní bezproblémový dočasný pohyb lehkých vozidel do tří tun,” dodal Dalibor Mouka

Mimo těchto úprav bude rozšířen mobiliář o pítko a cyklostojany. Původní lavičky a koše budou repasovány, stejně jako nosná konstrukce hodin na rohu náměstí.

Zároveň budou doplněny regulační sloupky, záhon před radnicí ohraničen nízkým dobovým oplocením a ze zelené plochy zmizí nevzhledné rozvodné skříně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků