Hlavní obsah

Pozor na bodavý hmyz a alergické reakce, varují lékaři

17. 7. 2017, 12:21
Novinky, Dana Lipovská

Léto a speciálně prázdninové měsíce jsou sezónou alergických reakcí na pobodání hmyzem. Několik případů denně řeší také lékaři urgentního příjmu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Foto: archiv KNTB
Článek

Nejrizikovějšími skupinami jsou pacienti se známou alergií na pobodání hmyzem typu včela nebo vosa, pacienti s přidruženými chronickými onemocněními srdce, dýchacích cest a také pacienti vyššího věku nebo malé děti.

„Velmi rizikové je pobodání v dutině ústní, jazyka a také pobodání velkým počtem hmyzu. Těžší lokální reakce zaznamenáváme u pobodání sršněm,” uvedl primář oddělení urgentního příjmu KNTB MUDr. Michal Pisár.

Dodal, že většinu lidí přiveze rychlá záchranná služba a jsou obvykle kvalitně zaléčeni, někteří se dopraví sami nebo s rodinou. Nejlehčí reakce jsou často ošetřeny ambulantně a po několikahodinovém pozorování a podání kortikoidů, antihistaminik a infuze jsou pacienti propuštěni domů.

„Těžší případy obvykle 1-2 dny hospitalizujeme, nejtěžší případy vyžadují navíc podání adrenalinu do svalu, ojediněle i umělou plicní ventilaci – a hospitalizaci na JIP nebo ARO,” uvedl lékař.

Bodnutí včelou, vosou nebo sršněm se projeví v lehčích případech bolestí, zarudnutím a otokem kolem místa bodnutí. „Stačí postižené místo co nejvíce chladit, což zmenší otok, případně použít dostupná antihistaminika v masti,” upozornil primář interního oddělení KNTB MUDr. Jiří Latta.

„Velmi nebezpečné je, pokud dojde k bodnutí do jazyka nebo do krku, kde může otok zužovat dýchací cesty. V takovém případě je nutné rychle přivolat odbornou pomoc. Stejně tak u alergické reakce, která se projeví výraznějším místním otokem, kopřivkou, astmatickým záchvatem nebo anafylaktickým šokem,” dodal primář Latta.

Lidé, kteří vědí o své alergii, musí dbát na to, aby u sebe měli léky první pomoci a okamžitě si je vzali. Ti, kteří mají alergickou reakci poprvé, by měli po ošetření vyhledat specialistu alergologa, aby předešli případným komplikacím do budoucna.  

Reklama

Související témata:

Výběr článků