Hlavní obsah

Plzeňský kraj otevřel Centrum baroka v Mariánské Týnici

Novinky, Alena Lochmannová

Ve středu 15. června bylo slavnostně otevřeno nové Centrum baroka v Mariánské Týnici, a to v prostorách bývalého proboštství, kde sídlí též Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici.

Foto: KÚ Plzeňského kraje

Centrum baroka je určeno nejen odborné veřejnosti, ale především všem těm, kteří chtějí poznat dobu baroka takovou, jaká skutečně byla.

Článek

Centrum vzniklo z iniciativy Plzeňského kraje v rámci jeho projektu Západočeské baroko. Součástí Centra baroka je expozice Baroko a jeho svět. Kromě ní se veřejnost může těšit na přednáškové cykly, konference a workshopy věnované nejrůznějším oblastem života barokní doby.                                                                                                                              

„Západočeské baroko, především barokní umění, a to malířství, architektura a sochařství, patří k nejvýznamnějším památkovým a kulturně historickým hodnotám Plzeňska. Jeho kvality a kulturní odkaz akcentoval i minulý rok, ve kterém byla Plzeň hlavním městem evropské kultury,” řekl při otevření nového Centra baroka Jaroslav Šobr, radní pro oblast kultury, památkové péče a neziskových organizací .

„Muzeum a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici zvolil Plzeňský kraj za sídlo Centra baroka díky jeho architektonickým kvalitám i dosavadním odborným aktivitám,” dodal.

Centrum baroka zhodnotí a využije stávající prostory, které poskytnou zázemí pro odbornou, ediční a vzdělávací činnost. Přednáškové cykly budou pokrývat jednotlivé obory barokního života a vzdělanosti od výtvarného umění, duchovní život, přes barokní osobnosti, život ve městech, na zámcích a v klášterech, až po barokní krajinu, zahradní umění a základy vědy (geologie).

K atraktivitě bezpochyby přispěje poznání barokní módy, numismatiky, vojenství, zbraní a uniforem, barokní topografie, školství a vzdělání, múzická umění až po barokní každodennost a rodinný život. Spolupráce s partnery z paměťových a vzdělávacích institucí přispěje k vytvoření hodnotného programu pro odbornou i laickou veřejnost.

Součástí Centra baroka je též nově otevřená expozice Baroko a jeho svět, která je zaměřena "na odkaz doby, která výrazným způsobem poznamenala jak českou krajinu dominantami jedinečných staveb, tak duši lidí, kteří dokázali vnímat díky umění, hudbě a literatuře duchovní hodnoty a kulturní tradice," uvedla Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu KÚPK, která vznik Centra baroka i celého projektu Západočeské baroko iniciovala.

Centrum baroka je určeno nejen odborné veřejnosti, ale především všem těm, kteří chtějí poznat dobu baroka takovou, jaká skutečně byla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám