Článek
S pevností Masada je spojen příběh židovských rebelů, kteří v roce 66 n. l. obsadili pevnost po pádu Jeruzaléma. Po dobu několika let vzdorovali římským legiím, které nakonec navršily u stometrové skalní stěny přístupovou rampu z kamení a pevnost dobyly. Našly jen dvě živé ženy, které vypověděly neskutečný příběh.
Židovští obránci pevnost vypálili a zničili vše kromě potravin. Tím dali najevo nepříteli, že je nevyhladověl, ale že raději volí smrt než zajetí. Víra jim však nedovolovala sebevraždu, tak mezi sebou zvolili deset mužů, kteří exekuci provedli, a poté posledního muže, který dílo dokonal na zbývajících i na sobě samém.
Pevnost byla velmi důmyslně vybudována jako sídlo krále Heroda v roce 37 před n. l. Obrovské podzemní nádrže (40 tisíc m3) vody vystačily na celý rok a snesitelný život v horkém a suchém podnebí zabezpečoval systém místností a chodeb s tlustými stěnami.
Zajímavá je také historie tzv. svitků od Mrtvého moře, které obsahují dva tisíce let staré biblické a další náboženské texty. Část jich byla objevena při archeologickém výzkumu pevnosti před padesáti lety pod podlahou synagogy.
Další vzácné svitky byly nalezeny na různých místech u Mrtvého moře, cestovaly po světě z důvodů expertíz, až skončily v archeologickém muzeu v Jeruzalémě, kde byly Jordánskem v roce 1966 zestátněny (území západního břehu Jordánu včetně části Jeruzaléma byla po válce v roce 1949 pod kontrolou Jordánska). Po šestidenní válce je získal Izrael zpět.
Masada symbolizuje odhodlání židovského národa být svobodný ve své vlastní zemi. Tato symbolika láká k rodinných výletům a oslavám – viz video. Turisty pak učaruje krásným výhledem na okolní poušť, Mrtvé moře a pohoří ve vzdáleném Jordánsku, a vede k zamyšlení, zda v tomto koutě světa zavládne někdy mír mezi znesvářenými národy.