Hlavní obsah

Páteční Klobucké hospodářské trhy doprovodí přednáška o ovocnářství

15. 6. 2011, 13:21
Novinky, Lenka Zvonková

V pátek 17. června se ve Valašských Kloboukách uskuteční druhé Klobucké hospodářské trhy a pozvou návštěvníky vedle bohatého sortimentu farmářů a řemeslníků také na zajímavý doprovodný program. Startuje totiž Kohútova letní hospodářská škola, cyklus přednášek pro veřejnost.

Foto: pořadatelé

Klobucké hospodářské trhy

Článek

První z řady setkání se bude zabývat tématem původních a starých odrůd ovoce v Bílých Karpatech. Besedou bude provázet pěstitel tradičních odrůd ovocných dřevin Ladislav Tomčala z Velké nad Veličkou. Začátek v 15.30 v sále městského muzea.

„Kohútova letní hospodářská škola má být vhodným doplněním celé filozofie Klobuckých hospodářských trhů. Celkem chceme nabídnout šest přednášek, vedle ovocnářství v Bílých Karpatech to bude například povídání o včelách a zemědělství, letním řezu ovocných dřevin, určování regionálních odrůd, ale i o zpracování ovoce,“ napověděl za pořadatele o dalším obsahu přednáškového cyklu Petr Odehnal.

Věří, že témata zaujmou širokou veřejnost a poskytnou jí bohaté odborné rady. „Pravidelným návštěvníkům přednášek bychom rádi na konci udělili pamětní certifikát o absolvování prvního ročníku Kohútovy letní hospodářské školy,“ doplnil.

Cyklus zahájí přednáška Ladislava Tomčaly, lektora jarních a letních řezů ovocných dřevin Národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem. „Jde o odborníka na slovo vzatého. Podílel se například na přípravě obsáhlé publikace Ovoce Bílých Karpat, v níž jsou popsány staré kulturní odrůdy jabloní, hrušní a slivoní, které se vyskytují ve starých sadech, zahradách a výsadbách v oblasti Bílých Karpat,“ podotkla pořadatelka Pavlína Kolínková.

Klobucké hospodářské trhy také v pátek nabídnou výpěstky domácího zemědělství a biopotraviny, pekařské či uzenářské produkty, ale rovněž rukodělné výrobky drobných řemeslníků. Projekt je financován z prostředků Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků