Hlavní obsah

Osudové osmičky - veřejné přednášky pro zájemce o historii

Novinky, Nela Parmová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Filozofická fakulta Ostravské univerzity se zapojila do oslav výročí 100 let od vzniku ČSR cyklem přednášek pro veřejnost nazvaným Osudové osmičky. Všem zájemcům o historii je věnována přednáška s názvem rozpad Rakouska-Uherska – dopad na Evropu, Čechy, region.

Foto: Nela Parmová
Článek

Historici Filozofické fakulty postupně představí roky 1648, 1848, 1918, 1938, 1948 a 1968. Nyní zvou na v pořadí třetí z nich, která se bude věnovat roku 1918. Profesor Aleš Zářický v ní rozkryje události, které bezprostředně předcházely vzniku ČSR.

Zaměří se zejména na příčiny vypuknutí první světové války, s jakými ambicemi a předpoklady vcházely jednotlivé strany do válečného konfliktu. Nastíní průběh první velké války z pohledu utváření české, respektive československé státnosti. Přednese politické, hospodářské i společenské dopady v kontextu středoevropského prostoru, které s sebou válka a zánik monarchie přinesli.

Posluchači budou mít možnost nahlédnout na události kolem roku 1918 v kontextu evropském i regionálním. Co znamenala první světová válka pro region a jak zánik monarchie ovlivnil například průmysl i složení obyvatel na Ostravsku?

Přednáška začne 31. května od 16 hodin v centru PANT na ulici Československých legií.

Reklama

Výběr článků

Načítám