Hlavní obsah

Obrazový slovník představuje sto padesát výtvarníků z Nymburska a Poděbradska

5. 12. 2016, 7:55
Novinky, Jan Řehounek

Z iniciativy výtvarníka a učitele základní umělecké školy Jiřího Černého ze Sadské právě v nymburském nakladatelství Ivan Ulrych – Vega-L vyšel Stručný obrazový slovník výtvarníků, fotografů etc. regionu Nymburk, Poděbrady, Lysá nad Labem, Sadská a dalších obcí.

Foto: Jan Řehounek

Dvoustrana jednoho z výtvarných umělců - Jiřího Vorla.

Článek

Editorovi Černému se podařilo sestavit kompletní přehled současné výtvarné scény na Nymbursku a Poděbradsku.

V úvodu je vzpomenuto výtvarných umělců minulosti, úlohy výtvarných spolků a galerií a rovněž role aktivních lidí, kteří organizují umělecké výstavy.

Kniha obsahuje 150 krátkých medailonků malířů, grafiků, ilustrátorů, sochařů, restaurátorů, fotografů, keramiků, jsou tu i šperkařky, řezbáři, umělecký truhlář, scénografové, architekti či autor kresleného humoru. Jsou zde představeni jak amatéři, tak profesionálové, příslibem pro budoucnost je značné množství mladých výtvarníků. Každý medailonek je doplněn portrétem autora a několika fotografiemi jeho děl.

Ačkoliv je už publikace v prodeji, slavnostní křest se setkáním v knize uvedených autorů se bude konat ve čtvrtek 19. ledna 2017 od 17. hodiny v bývalé obřadní síni Městského úřadu Nymburk na Palackého třídě 449. V doprovodném programu vystoupí žáci hudebního oddělení Základní umělecké školy Bohuslava Matěje Černohorského Nymburk.

Reklama

Výběr článků