Hlavní obsah

Nymburk pokračuje v přípravách rekonstrukce Starého děkanství

29. 5. 2020, 13:41
Novinky, Redakce Novinky

Město Nymburk pokračuje v přípravách rekonstrukce Starého děkanství, jejímž cílem bude zpřístupnění této historické budovy veřejnosti při zachování její historické hodnoty.

Foto: Městský úřad Nymburk

Článek

Prvním krokem k obnově chátrajícího objektu je vypracování architektonické studie, kterou renomovaný Ateliér M1 architekti úspěšně dokončil letos na jaře.

„Jsem ráda, že architekti odlišili nově navržené konstrukce od konstrukcí původních a zpřístupnili hradební věž,“ uvedla místostarosta Stanislava Tichá. Podle ní bylo zásadní, aby návrh respektoval původní význam děkanství a prohloubil vazby mezi Kostelním náměstím, kostelem sv. Jiljí a farní zahradou.

Důležitou součástí projektu jsou úpravy bývalého hospodářského dvora, který by měl být prodloužením plochy náměstí a měl by vyzývat k pořádání různých kulturních událostí.

„Plochu dvora chceme nově vydláždit, čímž ji nejen přiblížíme původní podobě, ale především umožníme její podstatně širší využití pro nejrůznější příležitosti. Dalším krokem je odstranění dřevěného venkovního schodiště na fasádě severního křídla, čímž se uvolní pohled na městskou hradbu a baštu, kterou v návrhu zpřístupňujeme kovovým točitým schodištěm. Na dvoře budovy bude lapidárium zakončené besídkou, kam se přesunou sochy a náhrobky ze zrušeného hřbitova. Ohradní věž dvora bude upravena jako vertikální zahrada, dvůr je v návrhu dále doplněn o mobiliář z kamenných fragmentů architektonických prvků, které jsou dnes na dvoře uskladněny,“ popsal studii jeden z autorů, Ing. Arch. Jan Hájek z Ateliéru M1 architekti, s.r.o., který se podílel například na rekonstrukci areálu jezuitské koleje v Kutné Hoře.

Návrh počítá s tím, že přízemí, které bude bezbariérové, nabídne návštěvníkům kavárnu a informační centrum. Tyto, a také prostory v prvním patře, budou využívány na pořádání výstav, přednášek, workshopů nebo svatebních obřadů.

„Vzhledem k náročnosti celého projektu již nyní počítáme s tím, že bude rozčleněn do několika etap. Odhadovaná cena rekonstrukce je dle studie 35 milionů korun. I když je to velká částka, jsme rozhodnuti objekt Starého děkanství zachránit a znovu postupně přivést k životu. Letos by se mělo začít projektovat a já doufám, že v příštím roce bude možné rekonstrukci odstartovat,“ popsala plány vedení města místostarostka Stanislava Tichá.

Reklama

Výběr článků