Hlavní obsah

Ny Ålesund, nejsevernější město světa, dnes slaví nejvýznamnější norský svátek

Novinky, Jan Šťovíček
Aktualizováno

Den Ústavy, 17. květen, vnímají všichni Norové jako skutečný národní den, ne jen jako den volna navíc. Ženy v krojích, u pomníků květiny, rodinná setkání. Jak vypadá na Špicberkách, mimo kontinentální Norsko, jedenáct zeměpisných stupňů od severního pólu? Slaví se zmrzlinou a šálkem Ny Ålesund Coffee!

Foto: Jan Šťovíček

Ny Ålesund, 79°N - nejsevernější město na světě. V pozadí hřeben Zeppelinfjellet, pohoří Zeppelínů s nejsevernější lanovkou na světě

Článek

Ny Ålesund, městečko na 79° severní šířky je nejsevernější trvale obydlené místo na světě. Nejsevernější pošta, nejsevernější hotel, nejsevernější uhelné doly. Uhlí se k moři vozilo po úzkorozchodné železnici. Dodnes tu zbyly mosty, náspy, kolejnice. U bývalé výtopny stojí i zapomenutá parní mašina. Nejsevernější na světě. Všechno je tu nejsevernější. U kempu jsme nejspíš používali i nejsevernější kadibudku na světě.

Kolem roku 1900 žili v Ny Ålesundu jen horníci. Pak přibyli například strojvůdci. Ve 20. letech tu žili často i s rodinami, byla zde škola a nemocnice. V 60. letech došlo v dolech k výbuchům metanu a v roce 1964 byla těžba ukončena. Kullkompany Kingsbay se změnila na Kingsbay A/S a začala organizovat pobyty vědců.

Constitution day - den Ústavy

Ráno 17. května v 8 hodin. Rána z děla. Na stožár stoupá norská vlajka. Den Ústavy norského království začíná. Trvalé i dočasné obyvatelstvo stojí v kruhu kolem vlajkového stožáru a poslouchá norskou hymnu.

V uličkách Ny Ålesundu je cítit slavnostní náladu. Norské ženy i zde na 79 rovnoběžce v lidovém kroji, muži v kvádrech. Vědci v tom, co mají s sebou nejlepšího. Já mám jen jedno oblečení a vrcholem snahy o slavnostní garderobu jsou dosud nepoužité spodky Devold, celkem čisté ponožky a přes propocené triko jsem navlékl dalšího Devolda.

Linda, jedna z nejvýraznějších osobností Kingsbay A/S prohlásila, že to stačí, abych se na omezenou dobu stal Nyålesunďanem, občanem nejsevernějšího města na světě. Dnes patřím k nim. Ani na chvíli jsem neváhal a věnoval jí flašku Amundsena, co ji už tři týdny tahám v batohu.

Nekonečný happening

Helga z recepce se postavila do čela průvodu. Přes kroj si kvůli padajícímu sněhu hodila modrý pléd a na tyči nesla velkou norskou vlajku. Za ní se rovnali hudebníci. Bůh ví, jak se sem ty nástroje dostaly. Bubny, činely, trumpety, lesní roh a velké zmuchlané potrubí byla dokonce tuba!

Po prvních hrdých tónech norské hymny se orchestr totálně rozsypal. Největší důraz se totiž dával na to, aby nikdo z hudebníků na svěřený nástroj neuměl zahrát zhola nic. Za veselého troubení, v němž se všichni střídali, prošmejdil průvod městečko do poslední uličky a zamířil do přístavu, kde čekaly horké párky, housky, pražená cibule a pivo. Tady se závodilo v řezání pilou, zatloukání hřebíků i ve vědmostech. Museli jsme najít vodíkovou láhev po vzducholodi Norge, zjistit jméno psa generála Nobila a najít dům R. Amundsena.

Otázka mezinárodní prestiže

Ředitel, aby podtrhl mezinárodní význam nyålesundské stanice, oficiálně zmínil naši expedici jako zástupce dalšího národa. Česká republika reprezentovala Den Ústavy v Ny Ålesundu pod číslem 16. Pak se obrátil výslovně na českou skupinku, aby každému osobně dal termohrnek s vyrytou siluetou Tre Kroner a nápisem "NY ÅLESUND 79°N. World's northermost community". A Linda do něj hned štědře nalila "Ny Ålesund Coffee".

"Vezmeš hodně sladké a horké kafe - a dáš tam dvojitou dávku Baylies s tímhle." Náš Amundsen!

(Z chystané knihy (Moje) doba ledová)

Výběr článků

Načítám