Hlavní obsah

Nový druh tuzemského hmyzu – blánatka lipová

Novinky, Jan Řehounek

Při procházkách přírodou si možná všimnete na kmenech lip neobvyklého hemžení, a to i v době mrazů. Podíváte-li se blíž, zjistíte, že jde o jakýsi hmyz se zářivými odlesky na konci polokrovek, a to ve statisícových koloniích.

Foto: Jan Řehounek

Kolonie blánatky lipové.

Článek

Jedná se o poměrně nový druh naší fauny: ploštici – blánatku lipovou (Oxycarenus lavaterae) o velikosti 5 až 6 milimetrů.

Původně pochází ze Středomoří, ale v posledních dvou desetiletích se šíří i na sever. Na našem území byla poprvé pozorována v roce 2004 na jižní Moravě, nyní je už i v Polabí.

Dá se považovat za invazivní druh, ale prozatím nebylo zjištěno, že by ploštice stromům nějak výrazně škodily. Na kmenech pouze přezimují. Na jaře už to bude jiné. Dospělci se rozlezou do korun stromů, případně se rozletí, aby našly vhodné rostliny pro nakladení vajíček. Jsou to především rostliny z čeledi slézovitých, jimiž se živí larvy. V průběhu roku se vylíhnou dvě i více generací. 

Škodit mohou v případě, že najdou na vaší zahradě ibišek. Ibišek je slézovitá rostlina, proto jim velmi chutná. Napadenou rostlinu dokáží zcela zdecimovat – nutný je postřik insekticidem.

Výběr článků

Načítám