Hlavní obsah

Nová ostravská výstava představuje stovku děl ze sbírek Galerie výtvarného umění

Novinky, Josef Zajíc

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, v rámci letošního 90. výročí od založení Domu umění připravila výstavu Sto děl z GVUO. Výstavu v úterý 19. ledna zahájil ředitel GVUO Jiří Jůza spolu s náměstkem hejtmana MSK Slavomírem Recmanem.

Foto: Josef Zajíc

Ostrava. Galerie výtvarného umění 19.1.2016 Výstava Sto děl z GVUO. Vladimír Janoušek(1922-1986), Don Quijote II.

Článek

Galerie výtvarného umění v Ostravě byla založena v roce 1952 jako Krajská galerie. Od svého počátku sídlí v Domě umění na Jurečkově ulici, který byl otevřen 13. května 1926 Spolkem pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě. Budova ostravského Domu umění je památkově chráněna od roku 1958.

Galerie výtvarného umění v Ostravě pečuje o konvolut evropského umění, českého umění 19. a 20. století a soubor kresby a grafiky, které dohromady čítají přes dvacet tisíc uměleckých artefaktů. Galerie vystavuje své umělecké kolekce právě v budově Domu umění, který spravuje. Sbírky Galerie umění jsou natolik kvalitní a rozsáhlé, že ji řadí k pětici nejvýznamnější galerií v České republice.

Expozice výstavy Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě představí stovku uměleckých děl ze sbírek GVUO v průřezu staletí. Vedle sebe tak návštěvníci uvidí mistry evropského umění 15. a 16. století. Prezentovány zde jsou kresby malby, i objekty. K vidění  jsou příklady evropského umění v rozmezí 16., 17., 18. a 20. století a rovněž české umění 19. a 20. století.

Výstavu pak uzavírají artefakty umělců, kteří zastupují české umění 60., 70. i 80. let 20. století, a umělecká generace 90. let 20. století. Součástí výstavy budou také akvizice z loňského roku, mezi něž patří například Daniel Balabán a Hugo Dematrini.

„V době vzniku měla galerie 122 děl, již za Aloise Sprušila narostl počet akvizic na 2100 položek. V současné době se jedná o téměř 20 000 položek. Dům umění zůstal svými prostorovými možnostmi nezměněn. Lze jen doufat, že sté výročí Domu umění již proběhne v nových prostorách, které umožní představit celou část mimořádné sbírkové kolekce GVUO,” konstatoval ředitel GVUO Jiří Jůza a kurátor výstavy.

Další kurátoři výstavy: Renata Skřebská, Gabriela Pelikánová, Jan Kudrna. Texty: Jiří Jůza, Renata Skřebská. Grafické řešení: Concept, Jiří Šigut. Vzdělávací programy: Marcela Pelikánová, Jana Sedláková. Překlady, propagace, PR: Kateřina Mertha.

Při příležitosti výstavy byla vydána stejnojmenná publikace v češtině i angličtině. V publikaci jsou k vystavovaným sto dílům doprovodné texty, které připravili: Petr Beránek, Jiří Jůza, Gabriela Pelikánová a Renata Skřebská. Výstavní katalogy jsou v prodeji na pokladně Domu umění v české verzi za 160 Kč a v anglické verzi za 600 Kč.

Komentované prohlídky výstavy se uskuteční vždy ve středu: 27. ledna, 3., 10., 17. a 24. února, 2., 9. a 16. března v 16.30 hodin v Domě umění.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám