Hlavní obsah

Tenké jako papír a žádná velká hodnota. Pozor na investice do mincí

4:36
4:36

Poslechněte si tento článek

Podobně jako u zlata, jehož cena v těchto dnech trhá rekordy, roste zájem i o investice do mincí z drahých kovů. Jenže není mince jako mince. Numismatika není lehká disciplína a mnohé mince jsou ve skutečnosti nejen nerentabilní, ale následně téměř neprodejné, varují experti.

Foto: ČNB, Novinky

Pamětních zlatých mincí s motivy Olomouce vydala Česká národní banka 15 tisíc. Jejich cena v čase roste.

Článek

Obchodníci potvrzují, že lidé letos poptávají nejen zlaté slitky, ale právě i investiční a sběratelské mince. Zatímco u investičních mincí je situace poměrně přehledná, u sběratelských je nutné zpozornět.

„Hodnota investičních mincí se totiž odvíjí takřka výhradně od aktuální ceny kovu na burze. Jsou tedy vhodné pro toho, kdo chce spíše uchovat nebo zhodnotit majetek skrze stabilní komoditu, aniž by se zabýval uměleckými či sběratelskými aspekty,“ upozornil manažer prodeje České mincovny Petr Kejzar.

Zde mají lidé možnost kupovat ověřené klasiky. „Z těch celosvětově uznávaných je to například vídeňská filharmonie, kanadský Maple Leaf, americký Eagle či Buffalo, Britannia, čínská Panda, australský klokan či africký Krugerrand. Hodnota takových mincí se odvíjí od obsahu drahého kovu, nikdy nebudou mít numismatickou hodnotu,“ řekl Novinkám numismatik Jan Jelínek z firmy Macho & Chlapovič.

Není všechno zlato, co se třpytí

Na druhé straně stojí sběratelské a pamětní mince, jež jsou hojně inzerovány, ale u kterých je investice rizikovější. „Jejich cena je sice ovlivněna burzovním kurzem drahých kovů, ale především závisí na atraktivitě zvoleného tématu, velikosti emisního nákladu a celkovém sběratelském zájmu,“ dodal Kejzar.

Právě zde je třeba zpozornět. Nabídek je totiž hodně, a ne všechny jsou tak výhodné, jak se tváří.

„Moderní mince, jejichž náklad je v řádu tisíců a jejichž pořizovací hodnota několikanásobně přesahuje hodnotu kovu, ze kterého jsou vyrobeny, se jednoznačně kupovat nevyplatí,“ uvedl předseda České numismatické společnosti Michal Mašek.

„Už vůbec bych nečekal, že by se zhodnotily podobné výrobky z jakéhokoliv jiného než čistě drahého kovu – zušlechtěné či měděné mince a medaile. Takovým ražbám se sice říká sběratelské, ve skutečnosti je ale sběratelé téměř nevykupují,“ zdůraznil.

Na trhu nejsou neobvyklé například ani mince, které jsou ve skutečnosti tenké jako papír. Pokud si totiž zákazník pozorně přečte specifikaci některých nabídek, zjistí, že například v sérii sedmi mincí, jejichž cena může přesahovat i 15 tisíc korun, nemusí být dohromady ani půl gramu zlata. Jedna z nich totiž může obsahovat pouhou 1/500 unce, což je v přepočtu 0,062 gramu zlata.

„Zlato skutečně jde tepat do takto tenkých vrstev. Za takový produkt nezískáte v případě, že se ho rozhodnete prodat, ani vstupní náklady. Lidé, kteří podobné medaile koupí s vírou, že jde o investici, za námi chodí často. Mnohdy jsou to bohužel starší lidé. Krabička, ve které bývají zabalené, je ale často dražší než její obsah. Prodejné jsou některé série i pouze za desetinu částky, za kterou byly pořízeny,“ dodal Mašek.

Vydány přitom mohou být mince v emisi od jednotek po statisíce kusů. „Přestože nabídka může hlásat, že jde o ražbu s údajně celosvětově přísně omezeným nákladem, věnujte pozornost konkrétnímu číslu,“ radí Kejzar.

Čím je emise vyšší, tím by měla být přirážka k ceně obsaženého drahého kovu nižší. Sběratelsky zajímavé jsou podle Maška mince, které byly vyraženy v nákladu okolo sta kusů.

Varovným signálem je podle numismatiků i to, pokud firma nenabízí zpětný odkup vlastních produktů. „To je při nákupech mincí zásadní. Seriózní prodejce vždy nabídne, že produkt odkoupí zpět, byť za nižší částku,“ uzavřel Jelínek.

Mince vydává i centrální banka

Mezi dlouhodobě oblíbené patří pamětní mince vydávané Českou národní bankou. „Především v době pandemie covidu-19 jsme zaznamenali obrovskou vlnu zájmu o naše pamětní mince, ale i nyní se těší velké oblibě. Máme tradičně vysoce řemeslně kvalitní českou výrobu mincí, na kterou můžeme být pyšní,“ řekla Novinkám členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Emisní plán vždy ČNB staví na několika hlavních cyklech. „Velmi úspěšný je například cyklus zlatých 5000 Kč mincí s názvem Městské památkové rezervace, v němž jsme vydali již osm mincí s motivy různých krásných měst v Česku. Letos doplníme další dvě. Pro příští pětiletý emisní plán jsme schválili pokračování tohoto cyklu, a svých mincí se tak dočká dalších deset měst,“ avizovala Kubelková.

Jak dodala, zhodnocení mincí v čase vždy ve značné míře souvisí s vývojem ceny drahého kovu. Roli ale hraje také vysoce kvalitní zpracování mincí.

Centrální banka zájemcům o její mince doporučuje, aby si na jejím webu ověřili, kdo je jejím smluvním prodejcem.

Související témata:

Výběr článků

Načítám