Hlavní obsah

Noc kostelů opět přilákala davy lidí

Novinky, Jiří Smutný

Známé i méně známé kostely na Brněnsku přivítaly v pátek 9. června v rámci Noci kostelů tisíce zájemců o prohlídku interiéru, bohatý kulturní program, šplhání do věže nebo setkání s přáteli. Někdo si vybral jeden kostel a v něm setrval, mnozí mobilní poutníci si jich ale prohlédli hned několik.

Foto: Jiří Smutný

Před kostelem sv. Jiljí v Komárově

Článek

V brněnské diecézi bylo teoreticky možné navštívit přes 180 kostelů a absolvovat na 1000 různých programů. To ale nemohli stihnout ani ti nejrychlejší sběratelé razítek z jednotlivých chrámů, kteří si je otiskli do tištěného průvodce a hned spěchali za dalším úlovkem.

„Věříme, že i letošní, již devátý večer Noci kostelů, bude nejen kulturním zážitkem, ale i příležitostí k setkání s křesťanstvím v přátelském duchu respektu, dialogu a vzájemného porozumění,“ uvedl Roman Kubín, biskupský vikář pro pastoraci brněnské diecéze.

Koncerty duchovní hudby, varhanní koncerty, mše svaté, duchovní slovo, duchovní četba i modlitby byly na programu nejen v renomovaných chrámech v centru Brna, ale i na předměstích a v kostelech, kam se obvykle davy nehrnou.

Například v kostele sv. Klementa Marii Hofbauera v Brně-Horních Heršpicích vystoupil Brněnský komorní smyčcový orchestr s dirigentem Jiřím Fadrným, klarinetistou Václavem Potáčkem a zpěvačkou Klárou Rybákovou.

V kostele sv. Jiljí v Komárově se konala přednáška o architektonickém vývoji nejstaršího brněnského kostela ze 12. století v podání Aleše Flídra ze Semináře dějin umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Kdo nespěchal, mohl navštívit pravoslavný chrám sv. Václava pod hradem Špilberkem. Kromě prohlídky interiéru a vystavených ikon tam bylo možné absolvovat tři a půl hodiny trvající Všenoční bdění, zahrnující noční modlitby a rozjímání nad pravoslavnými texty, proniknutými duchovní silou.

Výběr článků

Načítám