Hlavní obsah

Návštěvníci Zoo Brno budou parkovat 300 metrů od vchodu. Pro některé je to daleko

15. 7. 2017, 13:29
Novinky, Jiří Smutný

Parkoviště pro osobní auta před vchodem do brněnské zoologické zahrady má oficiální kapacitu 18 míst. Vedení zoo se snaží tuto nepříjemnou situaci řešit již řadu let, ale vzhledem k obstrukcím odpůrců nového parkoviště a nedostatku financí dosud neúspěšně. Nyní by se situace mohla částečně zlepšit.

Foto: Jiří Smutný

Současné miniparkoviště před vchodem do zoo

Článek

Podle dlouhodobého strategického plánu rozvoje zoologické zahrady by měl v severozápadní části areálu vzniknout zcela nový vstup s odpovídajícím parkovištěm. Na něj by měla bezprostředně navazovat budoucí expozice Arktida (mroži, tuleni, lední medvědi).

Pokud jde o parkoviště, je požadováno 300 míst pro osobní auta. Na použitelné ploše nelze stání realizovat jako venkovní, proto je navržen parkovací dům. Dvě podlaží budou vyhrazena pro osobní vozidla a střecha pro autobusy.

To vše se ale zatím jeví jen jako vize a nesplnitelné přání. A přitom se nový vstup s potřebným parkovištěm mohl začít stavět už v roce 2013. Z důvodu nekonečných obstrukcí ze strany odpůrců parkoviště se ale nepodařilo získat územní rozhodnutí, takže se vše odsunulo. Město navíc přišlo o možnost využít dotaci z fondů Evropské unie ve výši až 45 miliónů korun.

Nyní se zdá, že by se situace s parkováním mohla částečně zlepšit. Nový vstup se sice ani teď stavět nebude, ale rozšíří se možnost parkování v nedaleké ulici Polcary. Podle náměstka primátora města Brna pro investice Richarda Mrázka se parkování rozšíří na 150 až 200 míst. V současné době město zadalo zpracování projektové dokumentace a za 9 měsíců by se mohlo začít stavět.

Ne každý však tuto novou možnost parkování vítá. Někomu se nelíbí, že město investuje 2 milióny korun do potřebné dokumentace a 57 miliónů do stavebních úprav v místě, které není přímo u zahrady, ale o 300 metrů dál. Objevují se i názory, že všude ve světě je parkoviště u vchodu, jen v Brně ne. „Člověk se dost projde po zoo, zvláště po té brněnské, netřeba šlapat dalšího půl kilometru ještě k autu. Prakticky nikde to tak není,“ tvrdí jeden z návštěvníků.

Reklama

Výběr článků