Hlavní obsah

Návštěvníci Hradozámecké noci v Bílovci se setkají s ranhojičem, vražedkyní, baronem i císařem

28. 8. 2019, 10:17
Novinky, Lenka Hatlapatková

V noci ze soboty 31. srpna na neděli 1. září bude návštěvníky nočních prohlídek bíloveckého zámku provázet po jednotlivých komnatách pod přísným dohledem pana správce a lokaje Balnera samo služebnictvo.

Foto: Jiří Velký
Článek

Netradiční prohlídky, které budou pokračovat dál městem, se uskuteční v rámci Hradozámecké noci, do níž se Bílovec letos zapojil poprvé.

„Akce pořádána Národním památkovým ústavem již od roku 2010 je tradičním vyvrcholením návštěvnické sezony, a to nejen na zámcích, ale i v hradech, klášterech či různých vilách,“ popisuje akci kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš.

„Hradozámecká noc, která je vždy poslední prázdninový víkend, představí památky ve zcela netradiční podobě a s netradičním programem jako místa neustále živá, kam má smysl se vracet,” dodal.

Hlavní program této celorepublikové akce se každý rok odehrává na jiném místě, v loňském roce byl hostitelem zámek Kynžvart, letos je to hrad Grabštejn. Se svými programy se však mohou zapojit další místa, podmínkou je, aby byla památka již návštěvnicky známá a byl připraven speciální program. A ten v Bílovci bude opravdu zajímavý.

„Po neobvyklé prohlídce zámeckých komnat v doprovodu zámecké gardy barona Sedlnitzkého se vydají účastníci na pouť ulicemi města, kde navštíví domy se zajímavou minulostí. Potkají tak bíloveckou vražedkyni Emilku Resselovou, správce Nosska s císařem Josefem II., bíloveckého ranhojiče Schmidta, židovského obchodníka Markuse, cestovatele a námořního lékaře Dr. Schmidta, perníkáře Bernheiera, bíloveckého lékaře Maxe Mohillu s manželkou a jejich zetě továrníka Romana Salchera, sládka z měšťanského pivovaru, známého bíloveckého řezníka Rudolfa Fischera a další,“ popisuje úžasný program kastelán s tím, že u každého určeného objektu zahrají ochotníci krátkou epizodu z historie.

„Velmi mě těší, že bílovecký zámek je v posledních letech čím dál více vyhledávanou lokalitou. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě místní kastelán Eduard Valeš, který pečuje o tuto památku s láskou a dělá maximum pro to, aby se zde návštěvníkům líbilo. Na druhou stranu město každoročně investuje další a další nemalé prostředky do obnovy zámku. Ale jsem si vědoma, že bez nadšených lidí a ochotníků, bez vzájemné spolupráce a podpory by to taky nešlo.  A tak jsem ráda, že do Hradozámecké noci, na kterou se velmi těším, se zapojil nejen bílovecký soubor Odřivous a kolegové, ale také ochotníci z KC Bílovec, Bíloveckého šlapátka, místního domu dětí a mládeže a další,“ doplnila starostka města Bílovce Renata Mikolašová.

A o tom, že bílovecký zámek je doslova v kurzu svědčí i to, že minulou sobotu sem na první Beer Fest zavítalo okolo 2000 lidí.

Reklama

Výběr článků