Hlavní obsah

Na školách se jedlo pěkně zostra - po mexicku

23. 3. 2017, 17:09 • Aktualizováno 24. 3. 2017, 8:30
Novinky, Martina Mončeková

Již po sedmé probíhá v březnu na českých školách osvětová kampaň Dnes jím jako, letos zaměřená na Mexiko. Jejím cílem je upozornit na problémy lidí žijících v chudých částech světa. Projekt pomáhá pedagogům vzdělávat žáky zábavnou formou a probouzet v nich touhu více se zajímat o druhé.

Foto: Martina Mončeková
Článek

Každým rokem představujeme žákům našich základních i středních škol jednu z nejchudších zemí světa. Prostřednictvím poutavě připravených pracovních listů a velkým množstvím doprovodného materiálu na webových stránkách, jako jsou videa, rozhovory, fotogalerie, písně, zajímavosti o dané zemi apod., přibližujeme dětem všední realitu jejich vrstevníků v dané zemi.

Vzdělávací materiály pomáhají pedagogům připravit nevšední a atraktivní hodinu zeměpisu, multikulturní výchovy, dějepisu nebo jiných předmětů podle jejich vlastního uvážení. Po zaregistrování obdrží školy řešení k pracovním listům s dalšími doplňujícími informacemi a metodiku pro vedení hodiny.

Mexiko je země plná kontrastů, je místem, kde vedle sebe žijí pohádkově bohatí a naopak velmi chudí lidé. Přes obrovské problémy, se kterými se tato krásná země potýká, jsou její obyvatelé pokládáni za jedny z nejšťastnějších na světě. I proto padla volba tento rok právě na Mexiko.

Hlavním bodem celé kampaně je již tradičně možnost uvařit si prostý pokrm typický pro danou zemi, dostupný i chudým lidem. Děti si mohou vybrat z několika receptů mexických jídel a na „vlastní jazyk“ se přesvědčit, jestli opravdu pálí. Pro zpestření je pro žáky připravena malá soutěž.

Kdo chce, může rovněž přispět drobnou částkou a podpořit tak české dobrovolníky, kteří se připravují vycestovat do Mexika na svou službu.

Salesiánská asociace Dona Boska, z. s. (SADBA), která kampaň Dnes jím jako realizuje, stojí mimo jiné i za rozvojovým projektem Adopce nablízko. Jeho prostřednictvím vyškolila a vyslala téměř dvě stovky dobrovolníků do různých zemí světa pomáhat chudým a znevýhodněným dětem. Dobrovolníci jezdí až na jeden rok nejen do Mexika, ale i do Konga, Indie, Zambie, Bulharska aj. Pomohli již ve 21 zemích světa. Informujte své známé na školách o projektu „Dnes jím jako“, pomozte šířit myšlenku pomoci chudým a znevýhodněným dětem po celém světě.

Více o celém projektu i o Mexiku se dozvíte na našich stránkách www.dnesjimjako.cz a na facebooku.

Reklama

Výběr článků