Hlavní obsah

Moderní tomograf evropských parametrů zprovoznili na Praze 13

20. 2. 2014, 12:22
Novinky, Vratislav Konečný

Ve středu 19. února byl na soukromé klinice Jána Leštáka v Nových Butovicích slavnostně zprovozněn supermoderní počítačový tomograf (CT) Philips Ingenuity Core s technologií IMR. Jde o jeden z nejmodernějších tomografů používaných v Evropě.

Foto: archiv radnice Pha 13

MUDr. Radko Kříž vysvětluje funkce tomografu.

Článek

Maximální přesnost a větší efektivnost

„Až donedávna museli lékaři při vyšetření pomocí CT volit kompromis mezi dávkou radiace a kvalitou obrazu. Pro kvalitní obraz bylo prostě nutné vystavit pacienta vyšší dávce záření,“ říká jednatel kliniky MUDr. Ján Lešták.

„Nejmodernější technologie IMR u tohoto nového tomografu umožňuje snížit dávku záření o 60 – 80 procent a současně zlepšit nízkokontrastní rozlišitelnost o 43-80 procent a snížit nežádoucí šum snímků o 70-83 procent ve srovnání s běžnou technologií. Lékaři tak uvidí mnohem drobnější detaily a mohou tak pracovat mnohem efektivněji a s větší přesností.“ 

Nejen pro Pražáky

„Klinika Jána Leštáka v Nových Butovicích má vysokou prestiž a pracují zde skvělí lékaři,“ uvedl starosta Prahy 13 David Vodrážka. „Klinika využívá nejmodernější technologie a stále je vylepšuje, což má velký význam pro pacienty z Prahy 13, ale i dalších částí Prahy a mimopražské pacienty.“ 

Klinika Jána Leštáka na Slunečním náměstí (V Hůrkách 1296) byla původně zaměřena na oční lékařství. Později přibyla oddělení neurologie, ORL, interna, endokrinologie, diabetologie, zubní, alergologie, gynekologie a dermatovenerologie.

„Od března 2009 provozuje klinika nejmodernější magnetickou rezonanci, která slouží např. k nejpodrobnějšímu šetrnému funkčnímu vyšetření mozku. V říjnu 2011 zahájila klinika provoz špičkového chirurgického laseru Technolas pro šetrné operace oční rohovky,” informoval mluvčí radnice Samuel Truschka. 

Reklama

Výběr článků