Hlavní obsah

Mladý architekt zaujal návrhem kostela pro Líšeň světovou porotu

Novinky, Adam Guzdek

Stipendistou třetího ročníku programu Kaplicky Internship byl odbornou porotou vybrán Miroslav Strnad z Fakulty stavební VUT v Brně. V následujících měsících se vydá získat cenné pracovní zkušenosti do Londýna na tříměsíční stáž do prestižního architektonického studia Allies and Morrison.

Foto: archiv ARC

návrh kostela Seslání Ducha Svatého Brno-Líšeň

Článek

O vítězi rozhodla odborná porota, v níž zasedli architekt Bob Allies, ředitel Design Musea v Londýně Deyan Sudjic, architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout a čestná členka poroty Eliška Kaplický Fuchsová.

„Začínající architekti mají díky programu Kaplicky Internship jedinečnou příležitost vyzkoušet si práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů. Tato zkušenost a zajímavé kontakty, které během stáže získají, jsou při startu kariéry velkou výhodou,“ komentuje přínos programu ředitel nadace Václav Pecha.

To potvrzuje i vítězka loňského ročníku Petra Ross, která letos v létě absolvovala stáž ve světoznámém studiu Zaha Hadid Architects. „Práce ve studiu byla pro mne velmi inspirativní, měla jsem příležitost podívat se pod pokličku tvůrčího procesu rozličných projektů – od návrhů kancelářských prostor budoucnosti, přes mrakodrapy až k veřejným atriím. Podílela jsem se také na projektu, který vyhrál soutěž a bude se realizovat – plán na revitalizaci Tallinnského starého přístavu,“ uvedla Petra Ross.

Také mladý architekt Miroslav Strnad by měl v následujících měsících získat zkušenosti s různorodou škálou projektů. „V průběhu tří měsíců bude mít stipendista možnost podílet se na několika projektech různého měřítka, ať už se bude jednat o navrhování urbanistického plánu či detailní řešení interiéru,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů britského ateliéru Bob Allies.

Čerstvý absolvent Fakulty stavební na Vysokém učení technickém v Brně zaujal porotu návrhem duchovního centra, tvořeného kostelem, multifunkčním sálem, učebnou, farou, kavárnou a podzemními garážemi, pro sídlištní čtvrť Líšeň v Brně. Práci zpracovával na Ústavu architektury Fakulty stavební pod odborným vedením architekta Marka Štěpána. 

„Projekt kostela jsem si vybral z toho důvodu, že je podle mě z architektonického pohledu jedním z nejzajímavějších témat a je zároveň výzvou v otázce světla a prostoru. Poslední rok jsem se zabýval výzkumem, jak by měl současný kostel vypadat. Výsledné řešení nabízí jak prostory pro setkávání, tak místo k zastavení a ztišení,“ řekl laureát třetího ročníku Kaplicky Internship.

„Zaujalo nás, že student přemýšlel nad objektem na mnoha úrovních. Ať už to byl vztah k okolní krajině a sídlištní zástavbě, funkčnost anebo hra s horizontální pravoúhlou linií komunitního centra v přízemí v kontrastu k vertikální organické křivce budovy kostela,“ komentovali vítěznou práci členové odborné poroty.

Související témata:

Výběr článků

Načítám