Hlavní obsah

Maminkám předčasně narozených dětí pomohou nová edukační videa

10. 2. 2020, 9:03
Novinky, Kateřina Martykánová

Potřebné informace, ale především praktické ukázky péče o nedonošené miminka. To nabídnou nová edukační videa, která tento měsíc vznikají na neonatologickém oddělení KNTB Zlín. Spoty jsou financovány z nadačního fondu Malé mimi a realizuje je zlínská IS Produkce.

Foto: IS Produkce
Článek

Na přípravě videí, které jsou součástí nového výukového programu pro rodiče nedonošených dětí, se kromě lékařů podíleli i psychologové, neurologové a vývojoví specialisté.

„Cílem je vytvořit komplexní program, který zahrne většinu problematiky péče o předčasně narozené dítě,“ uvedl iniciátor projektu Malé mimi Martin Gazda z IS Produkce a dodal: „Půjde nejen o teoretické povídání, ale o reálné ukázky, ve kterých chceme představit veškeré aspekty péče o předčasně narozené dítě.“

Edukační videa jsou natáčeny ve 3D, díky speciálním brýlím si pak maminky budou moci virtuálně prohlédnout, jak se pečuje o předčasně narozená miminka nebo jak to na neonatologickém oddělení vypadá.

Výukový program plynule navazuje na vloni spuštěnou on-line poradnu, prostřednictvím které mohou na webu www.malemimi.cz rodiče nedonošených dětí aktivněji komunikovat s pediatry, neonatology, dětskými neurology a dalšími zkušenými odborníky.

Vzdělávání rodičů je totiž podle autorů projektu klíčové. „Předčasný porod miminka, které ještě není biologicky zralé na život mimo dělohu, je pro rodiče extrémně zátěžovou a emočně vypjatou situací, kterou není lehké zvládnout. Honí se jim hlavou spousta otázek a jen velmi málo odpovědí. To chceme změnit. Zároveň se snažíme, aby se svým dítětem byli co nejvíce, protože je známo, že čím víc se od začátku o děti starají vlastní rodiče, tím lépe v dlouhodobém vývoji prospívají,“ vysvětluje primář novorozeneckého oddělení MUDr. Jozef Macko, který se rovněž podílí na fungování nadačního projektu Malé mimi. Cílem výukového programu je, aby rodiče dostali všechny relevantní informace na jednom místě.

Díky fondu Malé mimi se před dvěma lety podařilo ve zlínské porodnici vybudovat speciální pokoje pro maminky předčasně narozených dětí, kde se rodiče učí správně starat o své děti. Ze stejnojmenného nadačního fondu putuje však i další pomoc a podpora rodičů nedonošených dětí nejen ve Zlínském kraji.

Podpořit výrobu spotů i další činnost nadačního fondu může veřejnost prostřednictvím transparentního účtu na webu www.malemimi.cz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků