Článek
Jedním z nabízených děl bude totiž olej na plátně Prisme malíře světového jména Františka Kupky s vyvolávací cenou 49 miliónů korun, který přímo od autora zakoupil v roce 1951 Kupkův jediný galerista Louis Carré.
Aukční katalog dále obsahuje více než stovku kvalitních uměleckých děl, přes práci na papíře, plastiku až k olejomalbě. Vedle již zmíněného nejcennějšího díla aukce jsou na seznamu například unikátní oleje Antonína Hudečka - U potoka (z Okoře) a Antonína Slavíčka - Na okořském potoce, dále Zátiší s rybou a citronem nebo výjimečná plastika Hlava od Emila Filly. Současné umění reprezentují v seznamu děl obrazy Václava Boštíka, Jana Merty a spolu s nimi i vzácná plastika Adrieny Šimotové.
Předaukční výstava a poté aukce tedy nabídne výběrová díla z období od 18. století až po současnost. Vyvolávací ceny uměleckých děl se budou pohybovat od 8 tisíc až do již zmiňovaných 49 miliónů korun a podle pořadatele aukce si tudíž přijde na své opravdu každý sběratel umění.
Než květnová aukce v Mánesu začne, připomeňme si aukční rekordy uměleckých děl v rámci České republiky:
1. místo: František Kupka, Série C I., 1935, olej na dřevěném panelu, vydraženo za 62 000 000 Kč - nejdražší umělecké dílo všech dob vydražené na aukci v České republice.
2. místo: František Kupka, Tvar modré, 1913, olej na plátně, vydraženo za 57 422 500 Kč.
3. místo: Oskar Kokoschka, Žáby,1968, olej na plátně, vydraženo za 37 700 000 Kč jako světový rekord autora jeho poválečného období.
Všechna rekordní díla nabídla aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.