Hlavní obsah

Královský advent na hradech a zámcích

20. 11. 2016, 20:05
Novinky, Ivana Kvasnicová

Letošní úspěšný Lucemburský rok Národní památkový ústav symbolicky zakončí Královským adventem, během kterého památky ožijí řadou koncertů, řemeslných jarmarků a vánočně laděných prohlídek.

Foto: NPÚ

Grabštejn

Článek

„Na návštěvníky čeká více než stovka akcí ve všech krajích České republiky a věříme, že zejména rodiny s dětmi si najdou na naše památky cestu i v době předvánočního shonu. Právě adventní období je příležitostí pro chvilku oddechu a ze zkušeností z minulých let víme, že návštěva hradu či zámku okořeněná předvánoční atmosférou nabývá na popularitě,” uvedla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Advent patří již tradičně k dobám, kdy hrady a zámky otevírají své brány návštěvníkům, přestože většina z nich má na zimu zavřeno. Na tuto dobu se připravují pro návštěvníky vánočně laděné kulturní akce - adventní koncerty, vánoční jarmarky, prohlídky vánočně vyzdobeným zámkem.

V předvánočním čase si budete moci prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry hradu Grabštejn s kaplí svaté Barbory, skvostu renesanční architektury, a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté (26. a 27. listopadu, 3. a 4., 10. a 11. a 17. a 18. prosince)

Na prohlídky vánočně vyzdobené zámecké expozice, při kterých se seznámíme s historií Vánoc, zvyky a tradicemi, láká zámek Hrádek u Nechanic (26. listopadu – 11. prosince). Doplní je vánoční koncerty ve Zlatém sále: zazpívá a zahraje ART PETRA - Martina Macko – soprán, Jan Škrdlík – violoncello, Kateřina Bílková – cembalo (26. listopadu od 18.30 a 20 hodin), Kateřina Ševčíková – harfa (3. prosince od 18.30 a 20 hodin) a klasické dechové trio a herec Jaroslav Plesl (10. prosince od 18.30 a 20 hodin)

Královský advent na Křivoklátě bude ve znamení lucemburských panovníků. Jan se přijede podívat na svého synka Václava (Karla), poskytne audienci v Královském sále a na jeho počest bude uspořádán Koncert pro krále (3. a 4. a 10. a 11. prosince).

Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá s ukázkou vánočního slavení a zvyků šlechty proběhne na zámku Lemberk (26. a 27. listopadu, 3. a 4. a 10. a 11. prosince)

Prohlídky vánočně vyzdobených interiérů zámku Náchod doplní tradiční předvánoční koncert (25. - 27. listopadu, koncert 25. listopadu od 18 hodin)

Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích a Advent v Babiččině údolí představí zámek Ratibořice (1. - 4. prosince). Při prohlídce vánočně vyzdobených interiérů vás seznámí s průběhem vánočních svátků na náchodském panství ve 2. polovině 19. století. V Rudrově mlýně obdobím Adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové souboru Barunka. Na závěr lze nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.

Kouzlo Vánoc mohou lidé obdivovat na zámku Slatiňany; v jídelně bude bohatě prostřený stůl pro návštěvu hostů, pod vánočním stromem najdete štědrou nadílku a reprezentační salóny zazáří ve světle lustrů (10., 17. a 18. a 22. a 26. prosince)

Vánoční prohlídky zámku, kde uvidíte stromečky, cukroví, betlémy a dárky, které nacházely děti Rohanů, se uskuteční na zámku Sychrov (od 26. listopadu do 6. ledna). Zahájí je Swingové vánoce na zámku Sychrov (26. listopadu od 16 hodin).

Reklama

Výběr článků