Článek
Vedle režijního debutu Vojty Kotka Padesátka dorazil do kin „přírodní“ film Králové hor, v originále výstižněji nazvaný Brothers of the Wind.
Odvíjí se v něm děj o přátelství chlapce a orla a jeho zhlédnutí přinese těsně po vstřebání štědrovečerních technických vymožeností nadělených pod stromeček zážitek zcela jiného kalibru.
Už úvodní pohled na mohutný alpský štít zčásti osvícený slunečními paprsky dává tušit, že milovníci přírody a zejména hor si tentokrát přijdou na své.
Jedinečné záběry a scény od líhnutí orlích mláďat ve skalním hnízdě, dravce lovícího kamzíka na strmém svahu či lišku u horské řeky, až po mohutnou sněhovou lavinu působí impozantně a jsou tím, čím Králové hor lákají do kin a co je jednoznačně posouvá do kategorie mimořádných snímků.
Sněhem zasypané hory nám navíc nostalgicky připomínají nejen léta nedávno minulá, ale mnohým třeba i seriál o malém Sebastianovi a velkém bílém psu Belle z poloviny sedmdesátých let, který se dočkal filmové podoby v roce 2014
Příběh filmu Králové hor je jednoduchý. Chlapec Lucas (Manuel Camacho) nezná po tragické smrti matky lásku, ani teplo domova, protože jeho otec (Tobias Moretti) se uzavřel do sebe a utápí se v zármutku.
V té době vypudí silnější mládě orla z hnízda svého bratra, kterého osud svede s Lucasem dohromady. Osamělý kluk ptáče zachrání před smrtí, tajně se o něj stará, shání mu potravu a v jeho společnosti nachází lásku a přátelství, jež mu doma tolik chybí. Podle biblického příběhu o Kainovi a Abelovi, který právě čte, ho pojmenuje Abel.
Díky radám starého a zkušeného lovce Danzera (Jean Reno) učí Abela létat i lovit. Ale pak přijde den, kdy Lucas pochopí, že musí svého opeřeného přítele vypustit zpět do volné divočiny. Na nohu mu upevní zlatý náramek po mamince a orla „odevzdá“ přírodě. Přesto stále doufá, že se znovu setkají... A jak to vše dopadne? To vám poví Králové hor sami.
Velkou zajímavostí filmu je fakt, že neobsahuje žádné triky, všechny záběry zvěře uprostřed alpských velikánů jsou autentické záznamy natáčené ve volné přírodě, případně s cvičeným orlem.
Španělský režisér Gerardo Olivares strávil nad výrobou Brothers of the Wind osm let a "vyšperkoval" je záběry místy skutečně úchvatnými, konkurujícími náročným dokumentům.
Zkrátka Ježíškovi se tento filmový dárek opravdu povedl.