Hlavní obsah

Kolem lázní v Jeseníku vzniklo pět cyklistických okruhů, měří přes sto kilometrů

25. 5. 2016, 14:17
Novinky, Věra Janků

Novinkou letní sezóny 2016 jsou v Jeseníku a nedaleké České Vsi cyklistické okruhy. Tajemství zdejší části Rychlebských hor tak konečně můžete bezstarostně objevovat také ze sedla bicyklu. Jejich celková délka je téměř ohromující. V součtu tvoří 100 kilometrů značených tras.

Foto: David Migal

Okruhy JesCyklo nabízí výhledy na protější hřebeny Hrubého Jeseníku.

Článek

Přesně sto sedm kilometrů značených okruhů JESCYKLO prochází především Sokolským hřbetem nad jesenickými lázněmi a Českou Vsí, zavedou vás však i do Zlatohorské vrchoviny a pod hřebeny Jeseníků. V terénu se můžete orientovat podle tematických názvů i specifického loga na jednotlivých rozcestnících.

„Region přirozeně protínají silniční cyklotrasy, navazující na dálkové trasy. Ucelený systém okruhů, které by návštěvníka provedly zdejší krajinou, seznámily ho se zajímavými místy a zároveň jej přivedly do místa, odkud vyjížděl, však podle nás chyběl. Proto jsme se rozhodli kolem České Vsi, Jeseníku a lázní vytvořit několik okruhů, které by měl zvládnout každý průměrný cyklista i šikovné dítě,“ vysvětluje Petr Mudra, jeden z iniciátorů projektu a starosta České Vsi.

Za zatopenými lomy, Okolo Studničního vrchu, Tajemným hvozdem, Za starými osadami a Za výhledy, tak se všechny jmenují. První tři objevují pouze oblast Sokolského hřbetu, tedy území protkané známými Rychlebskými stezkami.

Na několika místech se zdatnější cyklisti mohou na traily přímo napojit. Okruh Za výhledy vede k jeskyním Na Pomezí, do Lipové-lázní nebo na Bobrovník. Okruh Za starými osadami naopak objevuje oblast pod Zlatým chlumem. Nejdelší okruh má délku 28 kilometrů, nejvyšší převýšení je 820 metrů.

„Za zmínku stojí také budované zázemí. Vedle tradičních odpočívadel budou mít cyklisté k dispozici tzv. cyklopoint a cyklobox. Cyklobox, tedy samoobslužná úschovna kol, bude umístěna v Jeseníku, cyklopoint, úschovna kol se samoobslužným servisem, je plánována u nás v lázních,“ doplnil Tomáš Rak, obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní.

V samoobslužném servisu budou mít cyklisté k dispozici 24 hodin denně základní vybavení na opravu kola. Využít základní servis a úschovnu budou moct cyklisté také na Ranči Orel a  v ADRENALIN PARKU Jeseníky v České Vsi.

Cyklistické okruhy JESCYKLO budou slavnostně otevřeny 5. června v Priessnitzových léčebných lázních. „V neděli 5. června v lázních startuje 3. etapa Závodu míru a slavíme Den dětí. Proto jsme se rozhodli otevření stezek naplánovat na tento den. Věříme, že se otevření bude účastnit spousta malých i velkých cyklistů. Začínáme v 11 hodin. Poté plánujeme soutěžní jízdu zručnosti a vyjížďku s tvůrci okruhů,“ dodal Rak. 

Na projektu JesCyklo se finančně podílel Olomoucký kraj, Mikroregion Jesenicko, obec Česká Ves a Priessnitzovy léčebné lázně a. s.

Reklama

Výběr článků