Hlavní obsah

Každé dítě z Bohumína dostává od města peníze na sportovní a vzdělávací aktivity

Novinky, Lucie Balcarová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Lyžování, plavání, šachy, vstup do Světa techniky, ozdravné pobyty i atraktivní víkendové akce. Na to všechno letos přispělo město Bohumín stovkám dětí dohromady 1,7 miliónu korun. A v příštím roce plánuje tyto aktivity ještě rozšířit.

Foto: Město Bohumín

Bohumínská radnice dotuje sportovní aktivity, například plavání dětí.

Článek

Každé dítě, které v Bohumíně chodí do mateřinky nebo základní školy, může v rámci výuky využít cenově zvýhodněných sportovních a volnočasových akcí. Největší ohlas letos mezi školami zaznamenaly městem placené exkurze do ostravského Světa techniky.

„Zaplatili jsme žákům pátých a osmých tříd všech našich základních škol speciální celodenní výukový program zaměřený na polytechnické vzdělávání. Vstupné v celkové výši 200 tisíc korun šlo na naše náklady, rodiče dětí hradili pouze dopravu. Nově v příštím roce objednáme i program určený dětem z mateřských škol. Do Světa techniky by mělo vyrazit všech 200 předškoláků, počítáme s investicí 60 tisíc korun. A opět nezapomeneme ani na páťáky a osmáky, ti přijdou na řadu v novém školním roce,“ řekl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Exkurze do Dolní oblasti Vítkovic není jedinou novinkou podpory vzdělávání. „Minulý měsíc jsme rozjeli projekt Šachy do škol. Za 60 tisíc korun jsme nakoupili velké magnetické šachovnice. Během běžné výuky děti absolvují i kurz šachu. Zájem je obrovský, přihlásilo se 170 malých zájemců ze školek i základních škol,“ doplnil Bruzl.

Rodiče dětí podle něj tuto aktivitu vítají, protože děti se běžně k šachům nedostanou. „Hra u dětí rozvíjí logické myšlení, matematickou gramotnost, trpělivost a učí je řešit problém s rozvahou,” říká Bruzl.

Město letos přispívalo nejmenším dětem na školy v přírodě, žákům prvního stupně na lyžařské kurzy a školákům přecházejícím na druhý stupeň platilo adaptační kurzy v přírodě nebo výuku v solné jeskyni. Ta letos zaznamenala necelých 1400 návštěv. Osmáci a deváťáci zase strávili víkend se zástupci městské policie, kteří pro ně připravili program zaměřený na prevenci kriminality a užívání drog. Z rozpočtu města děti letos odčerpaly stovky tisíc korun.

„Jsou to dobře investované peníze, protože dětem zpestřují výuku, díky nim se naučí něco nového a podívají se i mimo Bohumín. Víme, že finanční situace některých rodin není záviděníhodná, proto se snažíme vypomoci a rodičům ulehčit,“ dodal Bruzl.

Novinkou v bohumínských školách je projekt Šablony do škol. Ministerstvo školství dalo prostor jednotlivým školám, aby si vybraly z nabízeného „menu“ typ podpory, který bude každé jednotlivé instituci vyhovovat nejvíce.

„Pilotně se do něj letos zapojila jedna naše škola, které jsme pomohli s předfinancováním projektu. Další školky i školy se přidají během příštího roku. Každá může využít 200 tisíc korun, plus 2200 korun na každého žáka. Podpora tak může být až v řádu miliónů,“ vysvětlil Bruzl. Peníze mohou školy využít na inovativní postupy, jakým je například tandemová výuka či společné konzultace rodiče, učitele a žáka.

Finanční podpora, kterou město vkládá do sportování dětí, a to především plavání, se každoročně zvyšuje. Zatímco v roce 2005, kdy s dotacemi město začínalo, to bylo 260 tisíc korun, v roce 2016 to už byl takřka jeden milión korun.

Reklama

Výběr článků

Načítám