Hlavní obsah

Jedinečná výstava panenek se o víkendu rozroste o malou dílnu na jejich výrobu

Novinky, Michaela Mitáčková

Panenkám se věnuje téměř čtvrt století. Nejprve jako sběratelka, nyní se věnuje i výrobě rebornovaných pan, které jsou téměř k nerozeznání od živých miminek. Řeč je o Monice Chmelařové, která svoji nádhernou sbírku vystavuje ve 14|15 Baťově institutu ve Zlíně. O víkendu tam předvede i výrobu pan.

Foto: Michaela Mitáčková

Jedna z vystavovaných panenek

Článek

Bohatý doprovodný program na sobotu 12. července a na neděli 13. července připravuje Monika Chmelařová s dcerou Nikol. V jedné z části výstavy sběratelka vytvoří svoji malou dílnu, v ní předvede, jak se postupně vytváří rebornovaná panenka připomínající živé miminko. Tvorba realistických panenek patří mezi umění vyžadující talent, nesmírnou zručnost a především trpělivost.

„Během dvou let, co se této technice věnuji, se jich v mé „porodnici panenek“ zrodilo přes 120. Některé z nich se pyšní také mezinárodními oceněními, kterých si nesmírně vážím a považuji je za velký úspěch. Oceněné panenky samozřejmě na výstavě nechybí a lidé si je mohou prohlédnout v plné kráse,“ řekla sběratelka z Polešovic. Návštěvníci zlínské výstavy se s ní mohou setkat v sobotu od 11.00.

V průběhu týdne na  výstavu panenek zavítaly stovky lidí, z nichž většina označila prohlídku za krásný a velmi nevšední zážitek. „Nádherná výstava, velmi obdivujeme krásné naaranžování miminek a panenek. Úžasné!“ uvedla rodina, která přijela na výstavu do Zlína ze Slovenska. Opakovanou návštěvu výstavy plánuje Tereza Volánková: „Moc se mi to líbilo. Panenky jsou jako živé a ty staré kočárky – prostě nádhera.“

Víkendovou prohlídku výstavy obohatí také nedělní komentovaná prohlídka Nikol Chmelařové. Pohovoří o největších sbírkových unikátech i o dalších zajímavostech z výstavy. Postupně v několika sálech představí, opakovaně během dne, sbírku panenek a dalších exponátů.

Výstava se koná v budově 15 továrního areálu. Otevřena je denně od 9.00 do 19.00. Vstupné: dospělí 69 Kč, děti, studenti a důchodci 39 Kč a děti do 3 let zdarma.

Podrobnosti o výstavě

Související témata:

Výběr článků

Načítám