Hlavní obsah

Hradem Svojanov se ponese vůně perníčků a sváteční hudba, přijede i Mikuláš s čerty

23. 11. 2016, 9:59
Novinky, Květa Korbářová

Jedno z nejkrásnějších období roku si tradičně připomenou také na hradě Svojanov. Hradní advent tu začne už o nadcházejícím víkendu.

Foto: Květa Korbářová

Advent, nejkrásnější období v roce si připomínají také na hradě Svojanov.

Článek

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvědí návštěvníci právě na hradě Svojanov. Čerstvě napečené sváteční pečivo, vánočky a perníčky provoní o adventu celý hrad. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním.

„Adventní prohlídky hradu jsou naplánované od konce listopadu. Návštěvníci se kromě historie sídla dozvědí také spoustu zajímavostí o tradicích, které jsou s adventním obdobím a Vánoci spojené,“ uvedl kastelán hradu Miloš Dempír.

Prohlídky vyzdobeného hradu s vyprávěním o vánočních zvyklostech jsou na programu oblíbené památky o víkendech od 26. listopadu do 11. prosince, vždy od 10 do 17 hodin.

Také bělovousý Mikuláš, andělé a čerti patří k lidovým tradicím. V sobotu 3. prosince dorazí dokonce i na Svojanov. Čerti s chrastícími řetězy budou nahánět zlobivé děti, aby je v pytlích odnesli do pekla. Zato hodný Mikuláš navštěvuje kluky a holky už od 13. století, aby jim nadělil sladkosti a ovoce. Vezměte děti s sebou a přijeďte se podívat, jak mikulášská nadílka a peklo na hradě vypadá.

„Akce začíná v 16 hodin. Je vhodná i pro malé děti. Zájemci, kteří budou chtít předat dětem dáreček, ať jej řádně označí a odevzdají na pokladně hradu minimálně patnáct minut před začátkem programu,“ připomíná Petr Kubíček, manažer letohradského spolku Honorata, který program připravil.

Pokud připojíte i stručný a čitelný dopis s dobrými a špatnými vlastnostmi dítěte, Mikuláš či čerti k němu přihlédnou. V případě nepříznivého počasí se program přesune do domu zbrojnošů. 

V polovině prosince se brány svojanovského hradu pro veřejnost uzavřou. Než se tak stane, završí návštěvnickou sezonu tradiční adventní koncert. V sobotu 10. prosince, dvě hodiny po poledni, se domem zbrojnošů rozezní sváteční tóny. Dárkem pro příznivce hradu Svojanov a milovníky historie bude vystoupení svitavského pěveckého sdružení Dalibor.

Zpěváci pod vedením sbormistryně Miroslavy Ducháčkové představí sborové skladby různých stylů i období, tedy jak z doby předklasické, klasicismu, romantismu, či z 20. století, české i světové, skladby Smetany, Dvořáka, Wagnera, sbory z oper, ale i úpravy lidových písní, spirituály, církevní a světskou sborovou tvorbu.

Koncerty v podání pěveckého sdružení Dalibor jsou vždy velkým zážitkem, ať už tito umělci zpívají v koncertních sálech nebo v kostelech. Přijeďte si v předvánočním shonu odpočinout a svátečně se naladit. Nachystán pro vás bude i pravý hradní punč.

Reklama

Výběr článků