Hlavní obsah

„Hlavy“ známé dabérky zavítají na zámek Dobříš. Výstava portrétů začne už příští týden

28. 4. 2019, 13:15
Novinky, Michaela Fialová Rozšafná

„Baví mě držet štětec, a tak maluju, protože mě baví držet štětec,“ říká o sobě televizní dabérka Radka Přibyslavská, jejíž portréty budou od května do června k vidění v Galerii JCM na zámku Dobříš. Výstava s názvem Hlavy začne slavnostní vernisáží, která se uskuteční v sobotu 4. května od 17:00.

Foto: Archiv Radky Přibyslavské

"Na některých jsou jen imaginární lidé, jiné osoby jsou ale velice konkrétní," říká ke svým pracím Radka Přibyslavská.

Článek

„Na výstavě představím kolem dvaceti hlav – půjde o portréty žen i mužů, které jsem vytvořila během uplynulých dvou let. Zároveň představím také triptych Tři králové – když zámek, tak na něj králové patří, ne?“ říká ke své expozici na dobříšském zámku Radka Přibyslavská.

Režisérka a dabérka, která propůjčila svůj hlas například Nicole Kidman ve filmu Hodiny či Lucy Lawless v seriálu Spartakus, se věnuje kresbě a malbě ve svém volném čase od roku 2000. Umělecky doprovodila několik dětských knih a kalendářů a se svojí sestrou také navrhla designovou podobu bytového komplexu Klokánek v Brně. V roce 2015 namalovala svůj první portrét a od té doby vytvořila i nespočet dalších.

„První portrét, který jsem namalovala před čtyřmi lety, byl můj otec, který se ale bohužel obrazu nedožil. Pak vznikaly další a další a už jsem u nich zůstala. Podvědomě asi hledám prostřednictvím portrétů nějakou komunikaci s lidmi a takto se jimi obklopuji,“ popisuje.

Od roku 2015 představila Radka Přibyslavská své portréty už na několika výstavách. Na Dobříši uvidí její tvorbu poprvé. „Dobříšský zámek jsem léta znala jen z fotek, a úplně mě očaroval. Při vstupu do francouzské zahrady si připadám jako v malém Versailles. Moc si proto vážím toho, že mám možnost zde vystavovat,“ říká.

A jak je to s procesem tvorby portrétů Radky Přibyslavské? „Na některých jsou jen imaginární lidé, jiné osoby jsou ale velice konkrétní. Ne vždy se mi podaří přesvědčit lidi z okolí, aby chvíli poseděli modelem,“ říká.

Podle svých slov preferuje malování akrylovými barvami, které občas míchá s podkladovou pastou a používá také vodové barvy anilinky. Malování vnímá jako svůj druhý svět vedle profesionálního světa dabingu.

„Není to únik z reality, ale něco naprosto jiného, co mě velmi baví. Velice často maluji po práci. A protože jsem ranní ptáče, chodím třeba brzy ráno po ránu v županu kolem obrazu, několik štětců v ruce i v puse a dodělávám, předělávám, dokončuji,“ zasvěcuje do procesu vzniku svých obrazů Přibyslavská.

Vernisáž výstavy Hlavy se uskuteční 4. května od 17:00 v Galerii JCM na zámku Dobříš. K vidění zde bude denně kromě pondělí do konce června. Jednotné vstupné na výstavu je 40 Kč.

Další informace na www.zamekdobris.cz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků