Článek
Od Glaubiců ke Třem čápům
Nejsou od sebe daleko, jedna už neexistuje, ale protože byl Joseph Goebbels (1897 až 1945) Reichsminister für Volksaufklärung und Propaganda, jak zněl jeho titul, chromý na pravou nohu, asi ho vozil šofér. Kulhal normálně, chlubil se zraněním ve válce, což nebyla pravda. Po značné dávce alkoholu by to nemuselo na pražské dlažbě skončit dobře. Ubytoval se v hotelu Alcron a poté vyrazil na tah.
Násoskovou kůru začal v podloubí naproti svatému Mikuláši, v hospodě U Glaubiců, která si svůj malostranský půvab dokázala po důkladné rekonstrukci dobře zachovat. Založení pivovaru sládkem Lukášem je vročeno datem 1520. Roku 1665 pražský primátor Bartoloměj Glaubic z Bučiny koupil budovu, tím se datuje vznik restaurace U Glaubiců. Scházeli se tu politici, umělci, na pivo sem chodila celá Praha.
Goebbelsovo tažení plné piva, vína, kořalky i šampaňského pokračovalo v pivovaru u Svatého Tomáše. Ten už nenajdete, je od roku 2006 přeměněn v luxusní pětihvězdičkový hotel The Augustine.
Sláva pivovaru se začala psát roku 1352. Tehdy získal malostranský klášter augustiniánských poustevníků u svatého Tomáše (dnes obutých augustiniánů) u svatého Tomáše od Karla IV. privilegium vařit a prodávat pivo pro celou levobřežní část tehdejší Prahy. Je zajímavostí, že se chmel pěstoval i na ostrovech ve Vltavě.
České pivo se už ve 14. století považovalo za nejlepší v Evropě. Tomášský pivovar vařil výborné, a koncem minulého století ještě ne moc drahé černé pivo. Pro nejdražší zlatavý mok jsem chodil se džbánem do Nerudovky ke Kocourovi. Točili fantastickou plzeň. I Glaubicovi měli výborné pivo, zrovna jako U Bonaparta.
Alkohol, herečky...
Jeden z největších demagogů na světě, zmocněnec pro totální válku, mistr slova, muž, který měl být nástupcem svého milovaného Vůdce, prý nebyl na tahu sám. Krásné ženy byly jeho prokletím, románek s Lídou Baarovou, nyní propíraný ze všech stran hlavně díky filmu, ukončil sám Hitler v roce 1938.
Goebbels nakonec zakotvil v domě U tří čápů na Valdštejnském náměstí. Nyní pětihvězdičkový luxusní hostel s výbornou Valdštejnskou hospodou. Stál zde první svatotomášský pivovar, podzemí je krásně goticky zasklepeno.
Tady byla bujará oslava. S ministrem a jeho kumpány se veselilo deset hereček. Baarovou ale ministr nezastihl, i když by si to přál, gestapo ji před jeho příjezdem odklidilo na Zbraslav. Po velkolepé pitce se nechal odvézt do Alcronu a brzy nad ránem do svého lůžkového vozu, který stál přistaven k cestě do Berlína.
Konec ministra
Tak skončily propagandistovy chlastačky malostranské. Obávaný štváč a zarytý antisemita spáchal s manželkou Magdou v Hitlerově bunkru 1. května 1945 sebevraždu. Předtím Magda otrávila jejich šest dětí. Po Goebbelsových naštěstí nic nezůstalo, jen jeho připomínaná eskapáda s Lídou Babkovou, uměleckým jménem Baarovou.