Hlavní obsah

Gastroenterologická ambulance Nemocnice Valašské Meziříčí získala další moderní videokolonoskop

9. 9. 2019, 19:00
Novinky, Radka Miloševská

Gastroenterologická ambulance Nemocnice Valašské Meziříčí, která patří do skupiny Agel, získala další moderní videokolonoskop v hodnotě 968 tisíc korun. Jde o moderní variantu přístroje, který má speciální rozlišovací schopnosti a umožňuje velmi přesné koloskopické vyšetření.

Foto: Michal Václav

Na gastroenterologickém pracovišti v Nemocnici Valašské Meziříčí se koloskopických vyšetření provádí několik denně.

Článek

Na gastroenterologickém pracovišti v Nemocnici Valašské Meziříčí se koloskopických vyšetření provádí několik denně. „Počet pacientů, které objednáváme ke koloskopickému vyšetření, rok od roku stoupá. Ve výskytu a diagnostice nádorů tlustého střeva je Česká republika bohužel na předním místech,“ uvedl vedoucí lékař gastroenterologické ambulance MUDr. Martin Liberda.

Vyšetření tlustého střeva je důležitou oblastí diagnostiky v rámci prevence nádorových onemocnění. Nový videokolonoskop Olympus řady EXERA III. s HDTV využívá pokročilý optický systém pro vytváření jasných a čitelných obrazů při vyšetření tlustého střeva pacienta.

Moderní vybavení umožňuje zobrazování v módu NBI úzkopásmového zobrazování, což je technické řešení, které lze kombinovat spolu se zvětšením obrazu při endoskopii a které osvětluje objekt přes optické filtry. Tím je získán obraz s dobře odlišenými úrovněmi sliznice a zvýšeným kontrastem sliznice vůči níže ležící cévní síti. „Můžeme tak v zažívacím traktu výrazně lépe odhalit zánětlivé choroby sliznice, novotvarové léze a podobně,“ upřesnil MUDr. Liberda.

Koloskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku. Provádí se pomocí ohebné sondy - videokolonoskopu, obraz je přenášen elektronicky, průměrná doba vyšetření je zhruba 30 minut. Před vyšetřením je potřeba několik dní dodržovat dietní režim a střevo dostatečně vyčistit vypitím vyprázdňovacího roztoku.

Zdravotníci valašskomeziříčské gastroenterologické ambulance provádějí vyjma koloskopií také vyšetřování jícnu, žaludku, dvanáctníku, tj. endoskopické léčebné metody v horní i dolní části zažívací trubice. V gastroenterologické ambulanci provádějí každoročně více než dva tisíce koloskopií.

Reklama

Výběr článků