Hlavní obsah

Frýdek-Místek musel upravit vyhlášku o veřejných hudebních produkcích

Novinky, Jana Matějíková

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ministerstvo vnitra doporučilo městu Frýdek-Místek v návaznosti na změnu zákona upravit vyhlášku o stanovení podmínek pro pořádání, průběh a ukončení veřejnosti přístupných podniků, včetně tanečních zábav a diskoték. Na akce bez hudební produkce se vyhláška nevztahuje, ty nebudou vyhláškou regulovány.

Foto: magistrát FM

vyhláška - ilustr. foto

Článek

Oproti původní se působnost nové vyhlášky rozšiřuje na všechny veřejně přístupné venkovní společenské akce, jejich doba se omezuje do 22 hodin, vyjma pátků a sobot.

Zavádí se informační povinnost pro pořadatele kulturních akcí konaných po 22., respektive po 1. hodině, s tím, že takovéto akce je nutno magistrátu oznámit 30 dní před jejich konáním a zažádat radu města o povolení jejich pořádání. Vyhláška se nevztahuje na sportovní a kulturní akce bez hudební produkce, ty nebudou vyhláškou regulovány.

Nová vyhláška má v podstatě reagovat na nově vzniklou situaci, kdy zvuk z hudebních produkcí provozovaných ve venkovním prostoru již není hlukem, což znamená, že krajské hygienické stanice, které doposud měřily intenzitu hluku a v případě překročení limitu udělovaly sankce, již tuto agendu neřeší. Jediným způsobem, jak lze regulovat veřejné hudební produkce ve veřejném prostoru a zajistit veřejný pořádek, je prostřednictvím vyhlášky.

Obce a města to řeší dvěma způsoby. Buďto ve vyhlášce stanoví výčet konkrétních akcí s dobou jejich ukončení, nebo obecně stanoví dobu ukončení akcí a zároveň zmocní radu města k udělování výjimek.

„První způsob je pro občany přehledný, dozví se, které akce se budou na území města konat do pozdních hodin. Na druhou stranu, v případě zařazení další akce na seznam je nutné vyhlášku změnit a samozřejmě schválit a v souvislosti s tím, že vyhlášky schvalují zastupitelé, kteří zasedají zhruba čtyřikrát do roka, není tento způsob zrovna pružný. Druhý způsob, který jsme zvolili my, je díky možnosti udělení výjimky radou města flexibilní a umožňuje rychle reagovat na žádosti o prodloužení konání konkrétní akce,“ uvedl primátor Michal Pobucký.  

Podle nové vyhlášky se akce s reprodukovanou nebo živou hudbou konané ve venkovních prostorách smí pořádat od 8 do 22 hodin, v pátky a soboty do 1 hodiny následujícího dne. Ve dnech 31. prosince a 1. ledna je lze pořádat neomezeně. Výše zmíněné časové rozpětí se vztahuje na všechny veřejnosti přístupné akce s hudbou ve venkovním prostoru, tedy nejen na akce na veřejném prostranství jako doposud. 

Vyhláška nabyde účinnosti 4. října 2016. Na její dodržování bude dohlížet městská policie. Porušení vyhlášky lze postihnout dle zákona o obcích a zákona o přestupcích, což znamená v rámci blokové pokuty až do výše 5 tisíc korun a v rámci přestupkového řízení až do 30 tisíc korun.

Reklama

Výběr článků

Načítám