Hlavní obsah

Festival architektury v Londýně představuje i trojici českých architektonických ateliérů

12. 6. 2013, 13:33
Novinky, Ivana Kvasnicová

Na mezinárodní výstavě modelů budoucích staveb Atlas nepostaveného světa v Londýně se spolu s 60 modely ze 40 zemí představují také návrhy českých ateliérů: Petr Hájek architekti, Šépka architekti a Opočenský, Valouch architekti.

Článek

Součástí letošního Londýnského festivalu architektury, který se koná od 7. do 27. června, je i výstava modelů budoucích staveb Atlas nepostaveného světa. Na této mezinárodní výstavě se spolu s 60 modely ze 40 zemí představí také tři návrhy českých ateliérů Petr Hájek architekti, Šépka architekti a Opočenský Valouch architekti.

Atlas nepostaveného světa je mezinárodní výstava organizovaná Britskou radou ve spolupráci s Českým centrem a dalšími kulturními instituty.  

Výstava je součástí pravidelné přehlídky International Architecture Showcase pořádané v rámci Londýnského festivalu architektury. Jejím cílem je pomocí 3D modelů představit výjimečné, dosud nerealizované architektonické projekty a vize směřování světové architektury.

Petr Hájek architekti zde prezentují projekt Krkonošského centra environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, výrazný příklad konceptuální a kontextuální architektury, kde výsledná budova je hybridem mezi krajinou a domem, modelem okolních hor.

Na druhé straně ateliér Šépka architekti zastupuje rezidenční architekturu se svým  vizionářským projektem Dům-zahrada, spojujícím obytný prostor se zahradou v jeden celek.

Příkladem citlivého přístupu k restaurování v rámci historického centra je pak Spolkový dům Slavonice, který již získal cenu pro mladé architekty v roce 2009, z ateliéru Opočenský-Valouch architekti.

Česká architektura se tak ocitá bok po boku ambiciózních projektů jako je nové muzeum v organizací UNESCO chráněné Troji od tureckého studia Yalin Mimarlik Architects či prototypu plovoucí školy pro Lagos od NLE z Nigérie.

Kurátorem této reprezentativní výstavy, která byla navržená londýnským studiem Pernilla Ohrsted, je Rob Gregory z Architektonického centra v Bristolu.

Součástí výstavy je i 3D tiskárna agentury 3Dpeasy, která architektům, studentům a designerům z celého světa poskytne unikátní příležitost výroby  3D modelů jejich návrhů.  

Účast těchto projektů, které na prestižní výstavu nominovalo České centrum Londýn, je velkým úspěchem pro českou architekturu.

Reklama

Výběr článků