Hlavní obsah

Doktor Ox, muzikálová komedie, ovládne nejen vaši mysl, ale i divadlo Hybernia

24. 4. 2018, 17:53
Novinky, Petr Mráček

Milujte kohokoliv. Myslete si cokoliv. Dělejte si, co chcete! To jsou hlavní znaky muzikálové komedie Doktor Ox. Tuto svobodu si však musí hrdinové tohoto díla nejdříve vybojovat. V předních rolích jsou obsazeny ostřílené herecké osobnosti, z nichž Jiří Korn a Josef Vojtek jsou oceněni cenou Thálie.

Foto: Petr Mráček

Doktor OX - tisková konference

Článek

Dále uvidíte Kateřinu Brožovou a těšit se můžete i na mladé talentované herce, z nichž Peter Pecha je taktéž nositelem ceny Thálie. 

Na dnešní tiskové konferenci byl představen původní muzikál od uznávaného režiséra a scénáristy Zdeňka Zelenky a lákavou pozvánkou k návštěvě hry byly i první hudební ukázky.

Zdeněk Zelenka přiznal, že s Doktorem Oxem na papíře trávil několik let. „Doktor Ox je mojí dlouholetou srdeční záležitostí. Kdo mě zná, ví, že mám nejradši komedie, detektivky a také příběhy s fantazií, které se sice mohou odehrávat v jakékoliv době, ale svojí myšlenkou se vyjadřují k současnosti. Doktor Ox je hlavně milostná komedie, místy dokonce velmi ztřeštěná.“

Při představě ovládání mysli lidí jednou osobou může až trochu zamrazit, přesto Zdeněk s úsměvem potvrzuje, že u tohoto díla se lidé mají především bavit. Zdeněk je mimo jiné znám tím, že rád píše pro konkrétní herce, s kterými má kladnou zkušenost. Řídil se i nyní tímto heslem? „Ano. Po úspěchu Mefista jsem do muzikálu Doktor Ox od samého začátku počítal s Josefem Vojtkem, ale i s Petrem Ryšavým a dalšími, kteří se na Mefistovi osvědčili.“ Zdeněk si chválí i spolupráci s hudebníkem Jiřím Škorpíkem.

V roli samotného Doktora Oxe uvidíme Jiřího Korna v alternaci s Josefem Vojtkem. Jiří říká, že manipulováni, neboli vychováváni, jsme už od dětství nejprve rodinou, po té učiteli ve škole a až po osmnáctém roce věku si můžeme vytvářet vlastní měřítka a názory. Jak se ovšem sám Jiří Korn bude cítit v roli bláznivého vědce?

„Jako vědec “Doktor Ox” věřím mému vnitřnímu já a jsem přesvědčen, že tak je to správně. Poslouchejte mě a budete šťastni. Já se vyznám a povedu vás správným směrem. Ne do pekel, kterého se všichni děsíte, ale vzhůru do nebes, kde najdete jen klid a porozumění. Všechno za vás udělám, ale musíte se mi odvděčit poslušností. Oxidujte. To je přesně to, co chci. Váš Doctor Ox.”

Josef Vojtek má jasno v tom, že scénář se blíží k realitě. „Vždyť co je jen “obyčejná” televizní nebo radiová reklama, elektronické platební karty, mobilní telefon, Facebook a jiné aplikace pro vzájemné sdružování lidí. Vše slouží k ovlivňování a kontrole obyvatelstva.”

Že by však muzikál mohl být varováním, o tom přesvědčen není. „Myslíte, že po skončení tohoto představení někdo vyhodí televizi nebo rozšlape mobilní telefon, aby nemohl být ovlivňován a sledován? Možná ano, ale jen z důvodu, že mu nepůjde internet a nebude se moci podělit o svůj zážitek na sociální síti s ostatními.”

S Doktorem Oxem se spolčí krásná Kateřina Brožová coby starostka Elen Laplace. Těší se na svou mírně zápornou roli? „Moc se těším. Tato postava nabízí šťavnaté situace. Jako herečka různorodost postav vítám, i když nepatří ke kladným. Ty záporné se většinou lépe hrají a jsou přitažlivější. Vzbuzují emoce a o to jde. Kladná puťka může dost nudit.”

Na premiéru se můžete těšit 4. října.

Reklama

Související témata:

Výběr článků