Hlavní obsah

Cyklus Po stopách šlechtických rodů bude pokračovat Velkou hradozámeckou inventurou

31. 12. 2014, 15:21
Novinky, Ivana Kvasnicová

V roce 2015 bude Národní památkový ústav navazovat na úspěchy letošního roku. Po ukončení výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované odstartuje projekt Velká hradozámecká inventura. Památky připomenou 200. výročí Vídeňského kongresu a významný rod Metternichů, ale i 600 let od upálení Mistra Jana Husa.

Foto: NPÚ

zámek Kratochvíle

Článek

 V roce 2015 bude cyklus Po stopách šlechtických rodů pokračovat Velkou hradozámeckou inventurou. Pojmenování vychází ze soupisů majetku, které se pořizovaly vždy, když hrady procházely významnými změnami.

Pomyslným centrem projektu bude jihočeský zámek Kratochvíle, který prošel v posledních letech významnou proměnou. Výpravná výstava Hrady a zámky objevované a opěvované, přístupná do 15. března 2015 v Jízdárně Pražského hradu, Velkou hradozámeckou inventuru uvozuje a šesti sty exponáty představuje hrady a zámky jako svědky tisícileté národní historie, strážce největších pokladů, živá centra současné kultury a dominanty krajiny i oblíbené návštěvnické cíle.

Památky ve správě NPÚ připomenou při příležitosti 200. výročí Vídeňského kongresu významný rod Metternichů, spojený hlavně se západními Čechami, ale také napoleonské války a jejich vliv na české země a životní styl jejich obyvatel.

Také k dalšímu významnému výročí, jímž je 600 let od upálení Mistra Jana Husa, připraví hrady a zámky programy, které připomenou nejen tuto událost, ale i její souvislosti a důsledky – církevní reformy, husitské války a jejich hospodářské dopady.

Příznivci etnografie, lidové kultury a folkloru se budou moci v příštím roce připojit k oslavám dalšího výročí, 120 let od zahájení Národopisné výstavy českoslovanské, která se konala v roce 1895 na výstavišti v pražské Královské oboře. Představovala nejvýznamnější manifestaci českého národního vědomí prostřednictvím odkazu lidové kultury a předcházela jí tři léta přípravných prací a regionálních výstav.

Výročí významných počinů si však připomenou i jednotlivé památky – například hrad a zámek Bečov oslaví 30 let od objevu relikviáře sv. Maura, kláštery Kladruby a Plasy výročí založení a zámek Náměšť nad Oslavou 450 let od renesanční přestavby.

Národní památkový ústav se také letos zapojí do oslav Mezinárodního dne památek a sídel, v červnu se připojí k Víkendu otevřených zahrad, na podzim ke Dnům evropského dědictví i řadě dalších akcí. Západočeské památky budou hrát významnou roli v projektu 9 týdnů baroka, jenž je součástí akce Plzeň 2015 – evropské hlavní město kultury.

V roce 2015 bude Národní památkový ústav navazovat na úspěchy roku končícího a dále je rozvíjet. „V roce 2014 překonal zájem návštěvníků o prohlídky památek naše původní očekávání. Nejen díky příznivému počasí, ale – jak věřím – hlavně díky programům, které kasteláni připravují, dorazilo na památky ve správě Národního památkového ústavu přes 4 a půl miliónu lidí, což je asi 115 procent původního předpokladu. Přesná čísla budeme znát v polovině ledna,“ shrnula úspěchy Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ.

V zimě má většina hradů a zámků zavřeno, pro jedenáct to však neplatí - například do Květné zahrady v Kroměříži či na zámek Sychrov můžete vyrazit prakticky kdykoli.

Reklama

Výběr článků