Hlavní obsah

Cyklus Opočno hudební vrcholí koncertem Ireny Chřibkové a Marka Zvolánka

7. 9. 2015, 20:22
Novinky, Dana Ehlová

Opočno, rodiště světoznámého malíře Františka Kupky, žije nejen výtvarným uměním, ale také krásnou hudbou. Důstojnou tečkou za "hlavní šňůrou" cyklu Opočno hudební 2015 bude koncert Ireny Chřibkové (varhany) a Marka Zvolánka (trubka), který se uskuteční 11. září v Mariánském kostelíku.

Foto: Dana Ehlová

Koncert cyklu Opočno hudební s Irenou Chřibkovou (varhany) a Markem Zvolánkem (trubka) se uskuteční 11. září.

Článek

Letošní koncerty cyklu Opočno hudební opět přesvědčily pořadatele z Opočenské besedy, že hudba má v tomto městě své pevné místo. Ve společnosti špičkových interpretů mnohdy zažívali hudební příznivci neopakovatelné večery a ani tentokrát by tomu nemělo být jinak.

Mariánském kostelíku se 11. září představí Irena Chřibková, ředitelka kůru baziliky sv. Jakuba v Praze, která studovala varhany na kroměřížské konzervatoři, pražské AMU i ve Francii u Susan Landale.      

Její koncertní kariéru odstartovaly úspěchy v několika interpretačních soutěžích. Na sólových varhanních recitálech vystoupila ve všech zemích Evropy, Japonsku, Izraeli i USA a odborná kritika oceňuje její virtuozitu, barevnou až plastickou hru s rejstříky.  

Skladby Bacha, Corelliho a dalších velikánů 17. a 18. století zahraje spolu s Markem Zvolánkem, členem souboru deseti nejlepších trumpetistů světa, který se zdejším hudebním fanouškům představil už v září 2014 s ansámblem Czech Brass v rámci úvodního koncertu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka.  

Krátce před loňským vystoupením o svých začátcích Marek Zvolánek prozradil: „Na trubku jsem začal hrát v sedmi letech a nějak jsem už tehdy zjistil, že patříme k sobě.” Dále podotkl: „Pak už měla v rukou vše moje babička. To byla šedá eminence mých začátků až do mých osmnácti let.” 

Marek Zvolánek se stal již v 18 letech členem České filharmonie, vystoupil na významných podiích (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl) a jako sólista s mnoha českými i zahraničními orchestry.

O tom, jak se cítí ve vybrané společnosti nejlepších trumpetistů světa, řekl: „Je pěkné si říci s kolegy z ciziny všechny možné poznatky z branže a vzájemně se poslouchat.”   

V současné době působí Marek Zvolánek jako sólo-trumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Od roku 2001 hraje exkluzivně na nástroj světoznámého rakouského výrobce Schagerl Music Instruments.        

Koncert Ireny Chřibkové a Marka Zvolánka začíná v 19.30 hodin.

Reklama

Výběr článků