Hlavní obsah

Čtvrtou nejlepší knihovnu v zemi mají po roce opět v Bohumíně

3. 9. 2015, 13:17
Novinky, Lucie Balcarová

Čtvrtou nejlepší městskou knihovnou v zemi je už podruhé knihovna K3 Bohumín. Vyplývá to z výsledků celostátní ankety Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). Čtvrté místo obsadila bohumínská knihovna v kategorii měst nad 20 tisíc obyvatel.

Foto: K3 Bohumín

V knihovně K3 Bohumín oceňují i nejlepší čtenáře.

Článek

„Je to ocenění především mravenčí práce celého týmu, ať už to jsou dennodenní výpůjčky ve všech odděleních a všech pobočkách, nejrůznější doplňkové programy pro děti a mládež, osvětové besedy a knihovnické lekce nebo nejrůznější soutěže, hry či workshopy. Dále pak besedy pro dospělé, nejrůznější kurzy a spousta dalších aktivit. Možná to vyzní jako klišé, ale skutečně je v tom, že jsme i letos na stejné pozici, vidět kupa práce každého ze zaměstnanců knihovny,“ řekl ředitel K3 Bohumín Karel Balcar.

SKIP vyhlásil soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku již pošesté. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 39 knihoven. V kategorii měst nad 20 tisíc obyvatel se na prvním místě umístila knihovna z Vyškova (116 bodů), druhá byla z Třebíče (116 bodů), třetí z Litoměřic (113 bodů). Čtvrtá příčka připadla Bohumínu (100 bodů) a pátá Českému Těšínu (93 bodů).

Z hodnotících kritérií se posuzoval například objem knihovního fondu a jeho obnova, počet veřejných počítačů s internetem, počet registrovaných čtenářů, počet výpůjček, počty vzdělávacích a kulturních akcí, počet návštěv knihovny, internetová propagace knihovny a další. Nově se hodnotil například počet výpůjček na obyvatele, počet návštěv na jednu provozní hodinu a poměr provozní výdaje na jednu návštěvu knihovny.

Letos se bohumínské knihovně podařilo odstranit veškeré problémy s kanalizací a opravami procházejí skladovací místnosti v zázemí. Paradoxně další body navíc může přinést právě velké vyřazování v knihovním fondu, což je také jedna ze sledovaných položek. Jakou ale bude mít váhu v hodnocení, není jasné, protože pravidla a metodika pro posuzování se každoročně mění a tudíž není jasné, kolik bodů by knihovna dostala za letošní rok.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již pošesté soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 2015. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které provozují či zřizují města a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Reklama

Související témata:

Výběr článků