Hlavní obsah

Chlapci ze Starého Poddvorova předvedli v Šumperku podlužácký verbuňk

Novinky, Vladimíra Krejčí

Verbuňk, unikátní tanec zapsaný na seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO, obdivovali návštěvníci 24. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu v Šumperku. Typický mužský tanec z Podluží předvedli chlapci z dětského folklorního souboru Kordulka Starý Poddvorov.

Foto: Vladimíra Krejčí

Kordulka v Šumperku.

Článek

„Tento tanec, provozovaný výhradně jen na Slovácku, byl původně spojený s verbováním, odvodem mladých mužů na vojnu. Tančí se při cimbálové muzice,“ uvedla Miroslava Hajdová, vedoucí Kordulky a ředitelka základní školy ve Starém Poddvorově. 

Interpret začíná předzpěvem verbuňkové písně, potom tančí s rukama nad hlavou. Mezi nejčastější prvky verbuňku patří výskoky neboli cifry, podřepy, otočky a tleskání. Po pomalých cifrách následují rychlejší, verbuňk má zrychlující se tempo a jeho provedení je z velké míry závislé na improvizaci tanečníka. Předvádí ho sólista nebo i více tanečníků zároveň. Zpívané a tančené sloky se střídají a s rostoucím tempem narůstá množství figur. Tancuje se v čižmách, pevných botách na podpatku. 

Tanec vyžaduje dobrou kondici, cit pro rytmus a gradaci hudby, proto se říká, že chlapci se s předpoklady pro toto umění musejí už narodit. „Tanečník se cítí a chová jako muž, verbuňk tím sehrává významnou roli při výchově chlapců,“ uvádí Hajdová. 

Kordulka se může pochlubit tím, že v jejích řadách je jeden z nejlepších tanečníků verbuňku na Slovácku, a tedy i na světě vůbec. Třináctiletý Josef Čech vybojoval letos v červnu ve své věkové kategorii druhé místo na národní přehlídce verbířů v Uherském Hradišti. V roce 2012 získali tanečníci verbuňku z Kordulky cenu Zlatý oříšek, udělenou za netradiční koníček, kterému se věnují. 

Soubor Kordulka, jenž působí už od září 1996, má 34 členů. „Dětem se dnes nabízí množství aktivit, kterým se mohou věnovat, proto není snadné přivést je do souboru. Kdyby obec nepodporovala folklorní tradice, nejspíš by už zanikly. Když se podíváme jen pár kilometrů od nás, do Rakouska, vidíme, že tamní folklor se vytratil. Proto děláme vše pro to, aby ten náš zůstal zachován,“ vysvětlila Hajdová. 

Starému Poddvorovu se zatím daří kulturní tradice udržet, což se projevuje mimo jiné tím, že děti chodí v krojích o svátcích nebo do kostela. V obci se slaví fašaňk neboli masopust, na jaře se vynáší Smrtnice, dodržují se i další lidové zvyky. „Folklor nás navrací k našim předkům. Je pevně spjatý se životem vesnice,“ objasnila Hajdová. 

Kromě chlapeckého verbuňku předvedly děti z Kordulky také párové skočné a slovenský dívčí tanec karička. Spolu s tanečníky do Šumperka zavítala také cimbálová muzika Oldřicha Kůrečky.

Související témata:

Výběr článků

Načítám