Hlavní obsah

Charismatický Bob Frídl byl idolem, v dobách své největší slávy patřil mezi naše nejoblíbenější zpěváky

Novinky, Robert Rohál
Aktualizováno

Čtyři roky uplynuly od úmrtí písničkáře Boba Frídla, který startoval kariéru ve druhé polovině šedesátých let minulého století a který v roce 2013 zemřel na rakovinu. Největší slávu zažil v sedmdesátých letech, avšak i v poslední letech svého života natáčel a vystupoval.

Foto: archiv autora

Písničkář Bob Frídl (1947 - 2013).

Článek

K jeho hitům patřily písně jako Potulný básník, Madona, Maminka, Lena, Zapomeň, Jen vítr to ví, Sestry v bílém, Není ještě čas sbohem dát, Má samota, Balada protikladů, Všichni se sejdeme v létě o prázdninách, duet s Věrou Špinarovou Řeka nadějí nebo písnička Zpívej tu píseň kouzelnou, kterou nazpíval s Marthou a Tenou Elefteriadu.

Lyrický, zasněný trubadúr a favorit mnoha dívčích srdcí zaujal na první dobrou. Inspirován poslechem Leonarda Cohena, Donovana, Bulaty Okudžavy, Boba Dylana, jehož křestní jméno si zvolil jako svůj pseudonym, a svým obdivem vůči prokletým básníkům přišel s něčím, co v tehdejší tuzemské nabídce chybělo. Už koncem šedesátých let si vybíral písničky ze zahraničí, ale řadu skladeb si sám zkomponoval i otextoval.

První singl s písní Madona mu vyšel v roce 1970. V následujícím roce vystoupil nejen na Bratislavské lyře, ale stal se také nejoblíbenějším moravským interpretem - vyhrál totiž anketu Moravský vrabec. Úspěchu se dočkal i v ostře sledované a tehdy velmi respektované anketě Zlatý slavík, kde za rok 1972 skončil na čtvrtém místě, hned za trojicí Karel Gott, Waldemar Matuška a Václav Neckář.

Vlastním jménem Josef Frídl se narodil 13. listopadu 1947 v Praze. Od útlého mládí se musel starat sám o sebe - matka mu zemřela, když mu bylo šestnáct, otce nikdy nepoznal. Vyučil se slévačem, ale hodně času věnoval sportu a měl nemalé šance stát se profesionálním fotbalistou, ale v důsledku dvojité zlomeniny nohy se své sportovní kariéry musel vzdát.

Další velkou příležitost vycítil v muzice - pohledný mladík měl talent i kliku. Začínal v Brně, kde začal vystupovat v klubech, a dokázal se i v době převládající obliby beatu prosadit jako ojedinělý typ moderního trubadúra.

Tehdy vystupoval jen tak s kytarou, v letech 1971-1972 s Marthou a Tenou Elefteriadu, potom měl až do roku 1978 za zády kapelu vedenou Janem Sochorem. Později spolupracoval s kapelou Ex libris, ale zahrál si i s Folk Teamem a dalšími brněnskými formacemi. V polovině osmdesátých let vystupoval jako písničkář s vlastním doprovodem na kytaru a foukací harmoniku, a tím se postupně vytratil z hlavního proudu.

„Bobův měkký a lyrický hlas s tenorovým témbrem se dobře poslouchá. Tón tvoří bez zjevného fyzického vypětí, nenásilně přechází z plného zvuku přes smíšený tón do falzetu, ve vyšší poloze v klenutějších kantilénách se občas vypne k dramatičtějším akcentům. Jeho projev je chlapecky prostý, soustředěný, klidný,” zhodnotil Frídlův projev v hudebním časopisu Melodie publicista Jaroslav M. Navrátil.

Po roce 1989 zkoušel podnikat a působil jak v Česku, tak v Řecku, přesto se zpívání a vystupování se nikdy nevzdal. Kromě toho začal v posledních letech nahrávat, což dokládají alba Divadlo života (2002), Zastav se, človíčku (2003), Sto patnáct havranů (2005), Roky už se toulám (2007) a Dívka ze severního kraje (2012).

Zpěvák byl dvakrát ženatý, přičemž z prvního manželství má syna a dceru. Se svou druhou ženou žil poslední roky v Bučovicích, avšak spokojený život začala nabourávat vážná nemoc. Bojoval s ní dva roky a nakonec jí podlehl. 26. února 2013 Bob Frídl zemřel, bylo mu pětašedesát let.

Výběr článků

Načítám